Úvodní stránka
 Svět očima světa 
Svět očima víry
Svět očima vědy
Povídání
Toulání
O webu
Svět 3x Kontakt:
Rudé právo 3.1.1970
22.3.2018
Život a svět v roce 2000
Při prohledávání archívu Rudého práva, jsem narazil na představy o světě v roce 2000. Máme sice již o 18 let více, ale i tak mi to přišlo zajímavé.


Na přelomu dvou desetiletí se redakce londýnského týdeníku Sunday Times zeptala předních odborníků, vědců, politiků a představitelů mládeže, jak bude vypadat život a svět za třicet let, v roce 2000.


Vůdce britské liberární strany Jeremy Thorpe předpovídá užší mezinárodní spojení, přičemž v Evropě má být do té doby „přímo volený evropský parlament“ a snad podobné orgány také v jiných částech světa. Představitel revolučního hnutí mládeže v Británii Tarik Ali soudí, že do roku 2000 socialismus zvítězí na celém světě, přičemž v USA může předtím dojít k občanské válce.

Lidský život se podle předsedy britské ústřední lékařské rady prodlouží. Do roku 2000 kromě mozku a míchy všechny orgány budou transplantovatelné, protože do té doby bude úspěšně vyřešen problém odmítavé reakce, jež zatím brzdí transplantace. Vyřešení problému odmítavé reakce umožní současně kontrolu některých druhů rakoviny a duševní nemoci schizofrenie, prokáže-li se, že je biochemického původu, jak se nyní někteří odborníci domnívají.

Hlavním způsobem kontroly porodnosti bude sterilizace mužů, řekl zakladatel hnutí kontroly porodnosti v Indii B.M.Singhl. Počet obyvatelstva v Indii by vzrostl do roku 2000 z nynějších 525 milionů na jednu miliardu, kdyby nedošlo k účinné kontrole porodnosti v zemi. V Indii dosud provedli sterilizaci šesti milionů mužů pomocí vasektomie, která je pokládána za nejúčinnější, aniž by přitom ovlivňovala manželský život.

Pokud jde o vzdálenější obzory člověka, soudí se, že do roku 2000 bude na Marsu výzkumná stanice a člověk hodně pokročí ve své práci na Měsíci. Meziplanetární cestování však ještě nebude možné, i když již budou vyvinuty nukleární rakety.