Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Jeseníky
Napřed Poštovní štolou blíže k podsvětí a poté kostelem Panny Marie pomocné blíže k nebesům.



Zlaté Hory Poutní kostel;bus-Poštovní štola-Posvátná studánka-Mariánská studánka-Poutní kostel P. Marie Pomocná (Maria Hilf)-Kaplička XIV. zastavení křížové cesty-Větrný vrch-Kóta 798-Výr-Výrův kámen-Štola Anna 2-Studánka Nad Mírem-Svatá Anna-Zámecký vrch-Zřícenina Edelštejn-Bohema-Zlaté Hory Rozcestí k areálu Bohema;bus
 
Charakteristika trasy  (Modrá, přerušovaná linka v mapách je trasa vytvořená v plánovači a šedá (červená) linka je trasa vytvořená stopařem, tedy trasa, po které jsem skutečně šel nebo jel.)   

Trasa měří 12km/10km (Stopaře jsem zapnul místo na zastávce až u Poštovní štoly, proto ukazuje o 2km méně.) Túru řadím k těm lehčím. Náročnější na orientaci byla jen část mezi body 11 - 13 – šel jsem přímo lesem. Většina trasy sice vede po lesních cestách, ale většina jich byla asfaltová. Nějaké výhledy byly také. Túra byla zajímavá, ale pocit, že chodím po horách jsem neměl.



Poštovní štola    bod 3;   Celá trasa    Toto místo mne z celé túry zajímalo nejvíce a nezklamalo, včetně průvodce. Více se lze o této štole dozvědět, včetně otevírací doby a ceny vstupného, ZDE.

  Fotka Fotka Tady si zakoupíte lístek, nafasujete přilbu, hornické světlo a odeberete se ke vchodu do štoly.



  Fotka Před vstupem do podzemí průvodce zapálí svíčku u svaté Barborky – ochránkyně horníků, kterou po ukončení prohlídky některý z návštěvníků sfoukne,



  Fotka Fotka a pak už následuje vlastní prohlídka.



  Fotka Takto koukali do hlubiny v podzemí návštěvníci,



  Fotka takto havíř, který je 24 hodin denně, den co den ve štole přítomen,



  Fotka a to je to, na co koukali.



  Fotka Fotka Vodní kolo sloužilo k pohonu pumpy pro odčerpávání vody ze spodních prostor štoly. Ty "perly" kolo zdobící, na druhém obrázku, jsou kapičky vody z kola padající při jeho otáčení. Otáčející se vodní kolo a pohyb táhla přenášejícího sílu od tohoto kola k pumpě jsou k vidění ZDE.



Poutní kostel Panny Marie Pomocné (Maria Hilf)    bod 7;   Celá trasa    Fotka Fotka Moc hezké místo, se zajímavou a pohnutou historií. V kapli jsem byl sám a tak jsem mohl prožít pocit Boží blízkosti, úžasný klid a pokoj. Více o tomto místě je ZDE.

  Fotka Kousek před vlastním kostelem v bodě 5 je Posvátná studánka, která jako jediná přežila, komunisty nařízenou, demolici tohoto areálu v roce 1973.



  Fotka Při svých toulkách potkávám hodně křížů, ale Kříž víry jsem poprvé viděl až tady v bodě A.



  Fotka Fotka Mé poslední zastavéní (bod 9) v tomto poutním místě, bylo totožné se XIV. tedy posledním zastavením jedné ze zdejších křížových cest, které symbolizuje uložení Ježíšova těla do hrobu. Hrob, podle Bible (Matouš 27,60) byl vytesán ve skále.

Zde skála tvoří zadní stěnu kapličky představující Ježíšův hrob a tato symbióza skály s kapličkou mne docela zaujala.



Větrný vrch a kóta 798    body 12 a 13;     Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Fotka Větrný vrch (bod 12 ) je tvořen pásmem skal, které se mi líbily. Na poslední fotce je skála z kóty 798, bod 13. Ta má na sobě vyrytá dvě zkřížená kladívka – znak horníků.

Výrův kámen    bod 15;    Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Na tuto skálu se dá celkem snadno vylézt a je z ní i jakýsi výhled.

Zámecký vrch a zřícenina hradu Edelštejn    body 19 a 20;    Celá trasa    Fotka Fotka Cesta na vrcholek Zámeckého vrchu byla skrz hustý porost nepříjemná a ukazuje ji fialová linka mezi body 18 a 19. Cesta dolů, mezi body 19 a 20, už byla taková normální. Má naděje, skrz kterou jsem se tam plahočil, byla zklamána. Žádné pozůstatky Edelštejnu, ani nic jiného co by upoutalo můj zájem jsem tam nenašel, jak je patrno z prvního obrázku.

Nějaké pozůstatky zdí (obr. 2) po této zřícenině jsou v bodě 20, ale k nim lze dojít po běžné turistické cestě.

Mapa trasy
 / 

 






A   t o t o   j e       E n d