Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Orlické hory
Túra lemovaná bunkry. Ale nejen.



Lichkov;žst-U křížku-Pramen knížete Rostislava-Prameny Šalamoun a Karolina-U školky-Pod Vysokým kamenem-Vysoký kámen-Bunkr/ŘOPík U kamene-Pěchotní srub Na mýtině-Bunkr/ŘOPík U tří buků-Bunkr/ŘOPík Převrácený řopík-U Převráceného bunkru-Pěchotní srub Na sedle-Nedokončený řopík-Odval ze stavby Boudy-Dělostřelecká tvrz Bouda-Bouda generála Krejčího-Bouda rozcestí-Nad Boudou-Hraniční kámen-U tří pánů-Pod Bradlem-Skalní útvar Bradlo-Bradlo-Rozhledna Suchý vrch-Kramářova Chata-Suchý vrch-Hvězda-Urbanova chalupa-Červená Voda;žst
 
Charakteristika trasy  (Modrá, přerušovaná linka v mapách je trasa vytvořená v plánovači a šedá (červená) linka je trasa vytvořená stopařem, tedy trasa po které jsem skutečně šel nebo jel.)   

Trasa měří 16km a po fyzické stránce ji řadím k průměrným, a jelikož prakticky celá vede po turisticky značených cestách, nebyla náročná ani na orientaci. Převažovaly chodníky a lesní cesty, někde i asfaltové. Kdyby nebyla bývala mlha, byly by i nějaké rozhledy.

Pokud vás bunkry této obranné linie zaujaly, koukněte i sem: Bunkry a lokomotiva.

Ještě pár poznámek

Mapa celé trasy

1.  Mezi můstkem a cestou – bod 2 jsem šel po trávě, ale nikdo mi nic neříkal.

2.  Pro bunkry lehkého opevnění se používá název ŘOPík, což je akronym z názvu instituce, která se o stavbu opevnění starala – Řediteství Opevňovacích Prací.



Prameny kníže Rostislav, Šalamoun a Karolina    bod 4;     Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Je to tam moc pěkné a myslím, že dětem se to bude líbit ještě víc než mi. Mimo jiné tam jsou i dva funkční vodní mlýnky. Všechny prameny jsou nad silnicí – v mapách.cz jsou chybně zakresleny po obou stranách silnice. Prvé dva obrázky ukazují pramen Rostislav a na posledním je Šalamoun a Karolina.

Řopík U kamene    bod 6;    Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Bunkry mívaly, skrz zvýšení odolnosti, na stěně otočené k hranici kamenný násep. Tento bunkr měl tuto stranu zpevněnou navíc i přírodní skalou (obr. 2,3).

Pěchotní srub Na mýtině    bod 7;    Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Na prvním obrázku je celkový pohled, druhý obrázek je bojová místnost a na třetím je vstup do šachtice, přes kterou se prý vyvážela bunkrová žumpa.

S tím jak němečtí vojáci za války a naši po válce na tomto bunkru prováděli různé experimenty a tak jej postupně ničili, vzpomněl jsem si na nejvíce rozbitý pěchotní srub, jaký jsem zatím viděl. Je kousek od Ostravy, v těsné blízkosti areálu opevnění – Darkovičky. Jmenuje se Štípky a na mapě je to bod A.

Podle pamětníků do něj po válce sovětští vojáci nanosili veškerou munici co zde po Němcích našly a v bunkru ji odpálili. Při výbuchu se utrhl strop, vyletěl do vzduchu, obrátil se a takto převrácený dopadl zpět na bunkr, a leží tam tak dodnes, jak je patrné z obr. 4 a 5.



Řopík U tří buků    bod 8;    Celá trasa    Fotka Fotka Fotka je zajímavý tím, že má pod jednou střílnou jakýsi "diamantový příkop" (obr. 2,3), který se používal u těžkého opevnění, ale u řopíků nebýval.

Řopík převrácený    bod 10;    Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Tento převrácený řopík je na obrázku 1 a 2. Pro zajímavost uvádím ještě další fotky, ale ty jsou úplně odjinud, konkrétně z Jižní Moravy, kde před soutokem Dyje s Moravou jsou také dva převrácené řopíky. Tady však za to nemůže trhavina, ale Dyje, která je podemlela. Na fotce 3 a 4 je řopík z bodu B a obrázek 5, 6 ukazuje řopík z bodu C.

V těchto místech je ještě jedna, i když tragická, zajímavost. Kousek proti proudu nad bodem C je kříž, vztyčený roku 2009 na památku dvou rakouských rybářů, které zde 4.8.1956 zastřelili naši pohraničníci. Tehdejší komunistické úřady jejich zabití popíraly a tak rodiny zastřelených, až do konce komunismu u nás, nevěděly, co se s jejich blízkými stalo, zda žijí nebo nežijí. Více o tomto případu si lze přečíst ZDE.



Řopík nedokončený    bod 12;   Celá trasa    Fotka Fotka Na prvém obrázku je místo, kde měl stát řopík. Proti tomuto nedokončenému řopíku – přes cestu – je kamenná suť, vytěžená při budování tvrze Bouda, obr. 2.

Tvrz Bouda – vchodový objekt Krok    bod 13;   Celá trasa    Fotka Fotka Vchodový objekt je na prvé fotce a na druhé je budova s pokladnou a občerstvením. Návštěvní informace, včetně otevírací doby a ceny vstupného, jsou ZDE.

Skála    bod 15;    Celá trasa    Fotka Fotka Po tolika bunkrech byla tato skála příjemnou změnou.

Rozhledna Suchý vrch    bod 17;    Celá trasa    Fotka V mlze asi rozhlednáři moc veliké kšefty nemají.

Suchý vrch    bod 18;    Celá trasa    Fotka Fotka Podle antén mi přišlo, že tady chrochtají blahem rádioamatéři.





A   t o t o   j e       E n d