Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Polsko – Beskid Żywiecki
Babí hora / Babia Góra (Diablak) / Babia hora

Przełęcz Lipnicka (Krowiarki);parkoviště-Mokry Stawek-Szkolnikove Rozstaje-Skręt Ratwników-Perć Akademików-Czarny Dziób-Kongres Eucharystyczny 1987-Józef Antoni Habsburg-Babia Góra (Diablak) / Babí hora / Babia hora-Piarzysty Żleb-Lodowa Przełęcz-Izdebczyska-Przełęcz Brona-Mała Babia Góra (Cyl) / Malá Babí hora / Malá Babia hora-Złota Studnia-Żywieckie Rozstaje-Fickowe Rozstaje-Zimowe Rozstaje-Markowe Szczawiny-Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach-Skręt Partyzantów-Skręt Ratowników-Szkolnikove Rozstaje-Mokry Stawek-Przełęcz Lipnicka (Krowiarki);parkoviště
 
Charakteristika trasy  (Modrá, přerušovaná linka v mapách je trasa vytvořená v plánovači a šedá (červená) linka je trasa, po které jsem skutečně šel.)  

Výškový profil;    Trasa měří 23km a po fyzické stránce by nebyla nijak náročná, nebýt části mezi body 3 a 7, jak je patrno i z výškového profilu túry. Prudké stoupání začína prakticky hned v bodu 3 a končí až nahoře v bodě 7. V této části jsou i řetězy a kramle. Celá trasa vede po turisticky značených chodnících (viz poznámku). Výhledů byla spousta a krásných.

Babí hoře se prý říká "Matka nepohody" nebo "Náladová". Já jsem tam byl už podruhé, déšť jsem sice nezažil, ale v obou případech foukal silný a studený vítr a byl jsem rád, že mám bundu s kapucí.

Do Krowiarek, kde jsem túru začínal, jsem přijel autem kolem 9:00 a na parkovišti už moc volných míst nebylo. Když jsem, po šesté večer túru končil, bylo už parkoviště poloprázdné. Parkovné se platí předem a činilo 20 zlotých. Teoreticky se dá zaplatít i kartou, ale výběrčí měl problémy s připojením k Internetu a tak je lepší platit v hotovosti. O kousek dál je vlevo od silnice další parkoviště, ale tam jsem nebyl.

Ještě poznámka
Mapa celé trasy

Zaujaly mne na některých směrovkách malé pásové značky (viz. obrázek), a domníval jsem se, že tato malá značka nahrazuje slovní formulaci "Dále po ..." jak je to například tady. Podle toho by se na Babí horu šlo po modré značce a pak by se odbočilo na značku žlutou, jak ukazuje spodní směrovka na obrázku. Když jsem si později tuto teorii ověřoval, zjistil jsem, že tomu tak není. Z Malé Babí hory, odkud obrázek pochází, jsou v terénu až na vrchol Babí hory zelené (později se k nim přidávají i červené) značky. Podle české mapy by z vrcholu Malé Babí hory měly odcházet značky červená, modrá a zelená, podle polské mapy je to jen modrá a zelená. Ale jak jsem se již zmínil, ve skutečnosti je v terénu jen značka zelená, a modrá ani žlutá tam vůbec nikde nejsou. Takže mi má teorie nefunguje a neporadil mi ani Internet.

Fotka

Mokrý Rybníček / Mokry Stawek    bod 2;     Celá trasa    Fotka Fotka Malé jezírko nad kterým jsou lavičky.

Cesta na Babí horu    body 3 až 7;   Celá trasa    Fotka Fotka Je to ta obtížná část túry. Odbočka na ni je ze směru od parkoviště snadno přehlédnutelná, turistický ukazatel je totiž cca 20m za ní. Fialová šipka na obrázku ukazuje směr, ze kterého jsem přišel a žlutá chodník, na který jsem odbočil.

Ve druhé polovině tohoto úseku začínají hezké výhledy – obr. 2.



1.   Řetězy a kramle   body 4 až 5;   Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Fotka V bodě 4 se jde po skalní lávce zajištěné řetězem obr. 1. a později k řetězům připudou i kramle, jak je patrno z dalších obrázků. K mému překvapení jsem kousek musel jít i po sněhu, jak je vidět z posledního obrázku.


2.   Skalní kaplička   bod 6;   Celá trasa    Fotka Fotka Fotka připomíná Eucharistický kongres a Mariánský rok 1987.



Babí hora   bod 7;   Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Fotka Je to nejvyšší hora Beskyd a mimo spousty lidí a krásných rozhledů je zde k vidění i pomníček (obr. 3) připomínající Josefa Antonína Habsburka. Pomníček stojí pravděpodobně na místě, kde tomuto vévodovi v roce 1806 postavili přístřešek. Zda na Babí horu vyšel, či nikoli, se mi zjistit nepodařilo. Další pomníček (obr. 4) je věnován Janu Pavlu II., který sem rád chodíval, než musel jít do Říma dělat papeže.

Že Babí hora je nejvyšší beskydskou horou jsem zjistil, až když jsem na ni šel poprvé. A tak mi je dodnes záhadou, proč jsem za svých školních let dostával v zeměpise jedničku, když na otázku "která beskydská hora je nejvyšší" má odpověď zněla: Lysá hora. Tehdy navíc bylo ještě Československo a tak polovina Babí hory ležele u nás.



Przełęcz Brona    bod 9;    Celá trasa    Fotka Fotka Je tam pěkné posezení.

Malá Babí hora (Cyl)    bod 10;    Celá trasa    Fotka Fotka památníky ani nic podobného nemá, ale nabízí krásné výhledy, které za tu cestu na ni stojí – třeba i s kolem.

Zlatá Studna / Złota Studnia    bod 11;   Celá trasa    Fotka Návštěvou této jeskyně jsem si chtěl spestřit túru, ale nenašel jsem ji. Poblíž místa, kde podle GPS měla být, jsem jakousi díru zasypanou sněhem našel, ale jeskyni mi moc nepřipomínala.

Markowe-Szczawiny    bod 13;    Celá trasa    Fotka Fotka Je tam Hostel, kde se dá pojíst, křížek s pamětníma deskama a snad i muzeum turistiky, ale to jsem neviděl.





A   t o t o   j e       E n d