Trasa měří 15km a řadím ji někde mezi nenáročnou a průměrnou. Vede převážně po turisticky značených cestách, a pokud nebudete, tak jako já, hledat Zbojnickou jeskyni, tak s orientací problém není. Do bodu 3 jsem šel po chodníku a asfaltové silnici, a z bodu 12 až do cíle také, vyjma 100m schodíště v bodě 13. Převažovaly lesní cesty a chodníky. Výhledy jsou po Jaworzynu Krynickou, pak se téměř až dolů jde lesem.
V městečku Krynica - Zdroj, existuje i bezplatná doprava. Autobusy, které ji provozují jsou označené jako Komunikacja Uzdrowiskowa. Jednotlivé linky a jejich jízdní řád / rozkład jazdy jsou k vidění ZDE. Pokud by jste se divili, že se docela dost zastávek jmenuje pętla, tak vězte, že pętla se česky řekne točna.
Z Muszyny jsem se vracel zpět do Krynice - Zdroj autobusem ze zastávky Muszyna Obwodnica (v mapě bod Cíl) linkou 1) Krynica/Muszyna/Szczawnik => Nowy Sącz. Jízdní řády / Rozkłady jazdy jsou ZDE.
Ještě pár poznámek1. V bodě 4 se odbočuje z cesty na prošlapaný chodník. Přestože turistickému značení zde není co vytknout, odbočku jsem přešel, a musel se kousek vrátit. Možná to bylo tím, že odbočka vypadá jen jako díra v křoví (fialová šipka).
2. Zbojnickou jeskyni / Jaskinia Zbójnicka bod 5, jsem nenašel.
Je tomu již hodně dávno, co v Muszyně žil mladý rytíř, který se zamiloval do chudé pastýřky. A protože jeho otci pastýřčina chudoba vadila, poslal svého syna do války, aby na hezkou pastýřku zapomněl. Rytíř přečkal všechny šarvátky bez jediného škrábnutí, a po skončení bojů zamířil domů. Když sestupoval po úbočí Parkové hory, přepadli jej loupežníci, všechno mu sebrali a těžce zraněného jej tam nechali ležet. Poblíž tohoto místa zrovna pásla své stádo pastýřka, uslyšela sténání a to ji dovedlo až k jejímu milému. Vidouc jak těžce je raněn, padla na kolena a začala se modlit k Matce Boží o jeho uzdravení. Velice se podivila, když se jí u nohou objevil malý pramének. Začala jeho vodou rytíři omývat rány a ten se uzdravil. Dozvěděv se to rytířův otec, souhlasil se sňatkem a oni prožili šťastné a dlouhé manželství.
O zázračném pramenu se dozvěděli i v pekle, a rozhodli, že jej zničí. Proto čert popadl v Tatrách veliký kámen a letěl s ním k pramenu. Když byl za vrcholem Jaworzyny, zakokrhal kohout, čert kámen upustil a ten tam zůstal ležet až do dnešních dnů.
Aspoň tak to píší na informační tabuli u něj stojící.
OZNÁMENÍ
Zakazuje se zde močit.
Podívejte, jak vypadá tento strom! Jenom jednou tady čural naočkovaný (měl tři dávky).
Pokud i ty máš v sobě ten životodárný elixír tak upozorňujeme, že toxický bude i tvůj hrob.
BLÁZNI!
Poradní lékařský sbor DS. COVID – 19