Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka

Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Polsko - Beskid Śląski
Jeskyně i hodně hezkých výhledů

Szczyrk Biały Krzyż (Przełęcz Salmopolska);bus-Malinów-Jaskinia Malinowska-Przełęcz Malinowska-Malinowska Skała-Kopa Skrzyczeńska-Małe Skrzyczne-Wiata-Skrzyczne-Jaskinia na Harapuciu-Jaskinia Miecharska-Rastoki;bus
 
Charakteristika trasy    

Trasa měří 16km a většina ji vede po turisticky značených cestách, ale skrz tu neznačenou část je GPS potřebná. Po fyzické stránce túru řadím k průměrným. Výhledů je hodně a pěkných, zpestřením je jeskyně v bodě 2, do které lze po zabudovaném žebříku sestoupit.

Pokud nemusíte vidět další dvě jeskyně v bodech 10 a 11 doporučuji tuto část vynechat a vrátit se z bodu 7 na zastávku Przełęcz Salmopolska (Start), případně si konec túry upravit jinak. O nic pěkného nepříjdete. Výhledy tam žádné nejsou, zato z bodu 10 je potřeba se kus prodírat zarostlou stezkou a později jít s kopce po kamenité cestě, kde jsem si skoro vyvrtnul kotník.

Na Biały Krzyż i z něj (zastávka "Przełęcz Salmopolska", dopravce WYSPOL, linka W1 Start) se lze dostat autobusem z Polského Těšína. Jízdní řád této linky W1 je k vidění ZDE a obsahuje i zastávku Rastoki, kde jsem tuto túru ukončil (Cíl). Jízdné pro jeden směr stálo zhruba 15 zlotých.

     Fotka Fotka

Jeskyně    

1.   Jaskinia Malinowska   bod 2;   Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Jeskyně je volně přístupná a i když nemá krápníky (přestože ze stropu kape) tak za návštěvu stojí. Nezapomeňte si čelovku, bez ní to nejde. Chodby jsou napřed celkem široké, pak se ale zužují, takže jsem byl nucen odložit batoh a jít bokem. Když se však už nedalo jít ani bokem a musel bych se protlačovat, vrátil jsem se.

2.   Jaskinia na Harapuciu    bod 10;   Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Tato jeskyně je jen celkem malá díra v zemi, zamaskovaná křovím a borůvčím. K jejímu nalezení je potřeba mít štěstí, já je měl. Cesta za tímto štěstím však znamenala prodírat se již zmíněným borůvčim a křovím - obr.3.

3.   Jaskinia Miecharska    bod 11;   Celá trasa    Fotka Jak velikou dírou v zemi je tato jeskyně nevím. Vůbec jsem ji nenašel. V místě, kde podle GPS být měla, přede mnou žádná díra v zemi nezela.Malinowska Skała    bod 3;    Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Kopec tohoto jména má sice na svém vrcholu kamennou "placku" obr. 1, ale skály o cca 100m dál jsou hezčí obr. 2. Pěkný rozhled je však z obou míst.

Skrzyczne    bod 5;    Celá trasa    Fotka Fotka Fotka Na tomto kopečku je mimo jiného i vysílač (obr.1), lanovka (obr.2) a chata (obr.3).


A   t o t o   j e       E n d