Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka

Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Chřiby
Přes Ocásek a Kazatelnu na hradisko sv. Klimenta

Staré Hutě hor. zastávka;bus-Vrše-Hroby-Ocásek-Kazatelna-Hradisko sv.Klimenta-Gorazdova studánka-Radost rekreační středisko-Klimentský rybník-Kobylí Doly-přehrada Osvětimany-Osvětimany;bus
 
Charakteristika trasy     Trasa měří 14km. Převažují lesní cesty a až na drobné vyjímky vede po turisticky značených cestách. S výhledy to není žádná sláva, ale i tak se mi túra líbila. Po fyzické stránce ji řadím k těm lehčím.

Ještě několik poznámek

1.  Z bodu 4 odbočovala nahoru, k vrcholu Hrobů, lesními stroji vyježděná cesta. Neodolal jsem a šel po ní. Až na vrchol však nevedla, tak jsem pokračoval mezi stromy.

2.  Protože jsem se chtěl podívat na kopeček před Ocáskem, zahnul jsem v bodě 6 nahoru (šedá linka). Pokud vás vyslověně nezajímají vyvrácené a trouchnivějící stromy, nebo staré ploty obr.1,2, tak tam ani nechoďte. Ušetříte si prodírání mlázím obr.3 a jedno převýšení.

     Fotka Fotka Fotka

Odpočívadlo   bod 3;   Celá trasa   Toto odpočívadlo Fotka Fotka Fotka se mi moc líbilo. Proti napadení ze vzduchu jej střeží sova a proti napadení ze země to, co je na obr.3.

Hroby    bod 5    Celá trasa    Snažil jsem se Fotka Fotka zjistit, jak tento kopeček přišel ke svému jménu. Našel jsem dvě doměnky. Podle té první se tomuto kopečku začalo říkat Hroby na základě přesvědčení, že je zde pochován sv. Metoděj. Předtím se mu říkalo Svatá hora.

Podle té druhé, název Hroby, vznikl zkomolením jména Hrby.Ocásek    bod 7    Celá trasa   Prý až Fotka do roku 1956 tam stávala dřevěná rozhledna, vysoká 47m. Dnes ji už nic nepřipomíná, aspoň já jsem si ničeho nevšiml. Na obrázku je pár ocáskových skalisek.

Kazatelna   bod 8;   Celá trasa   Zajímavý skalní Fotka Fotka Fotka útvar, o kterém se vypráví, že sloužil jako kazatelna už sv. Metoději a o hodně později i augustiánům z nedalekého kláštera. Ale to bylo už dávno. Dnes tam nahoru chodí většinou ti, co nemají jiným co říci.

Jak se to jevilo lidem pod kazatelnou, ukazuje obrázek 3.Hradisko sv. Klimenta    bod 10;   Celá trasa    Moc zajímavé Fotka Fotka Fotka místo a pokud není turistická sezona, nebo v sousedství neřežou stromy, je zde nádherný klid na přemýšlení. O vzniku názvu tohoto místa se traduje, že je inspirován mučedníkem sv. Klimentem, který byl utopen v dnešním Sevastopolu a jehož ostatky sem přinesli sv. Cyril a Metoděj.

Gorazdova studánka   bod 11;   Celá trasa    Jméno má Fotka Fotka podle sv. Gorazda, kterého si sv. Metoděj vybral za svého nástupce.


A   t o t o   j e       E n d