Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka

Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Jeseníky
Z Jeseníku přes Studniční vrch, hradní zříceninu na Boží horu a dolů do Žulové

Jeseník;žst-Hughanin kámen-Mramorová lavice-U Mnicha-Enhuberův pomník-Hydropatické skály-Nadlerův hrob-Jitřní pramen-Priessnitzův pramen-Nassauská skála-Wernerův kámen-Studniční vrch-Jelení koupel-Ripperův kámen-Pod Sokolím-Mariin pramen-Prudký potok-Hradisko- Zřícenina Kaltenštejn-Lom Na rampě-Černá Voda lomy-Panna Marie-Boží hora-Žulová;bus
 
Charakteristika trasy     Trasa měří 18km. Převažují lesní cesty a chodníky. Až na několik vyjímek se jde po turisticky značených cestách, ale ne všechny odbočky vypadaly jako odbočky, a v těchto případech mi GPS usnadnila rozhodování. Prudší klesání od bodu 17 bylo docela nepříjemné. Nějaké výhledy jsou i během cesty, ale z Boží hory byly nejhezčí. Co se týče fyzické náročnosti, podle mapy a terénu bych túru zařadil k průměrným, ale přišel jsem z ní docela utahaný a rozlámaný, tak nevím.

Ještě několik poznámek

1.  V bodech 9 a 11 jsem možná byl raněn slepotou, prostě, značenou cestu jsem nenanšel a tak jsem do bodu 10 a z něj šel lesem (je to kousíček). Pokud z bodu 11, chcete pokračovat stejně jako já, je potřeba jít prošlapaným chodníkem nahoře po levém břehu cesty, chodník pak zahne vlevo.

2.  Klesání za bodem 17 bylo díky namrzlým, zasněženým kamenům trochu náročnější - klouzalo to a místy byl chodník zároveň korytem potoka obr.1.

3.  V bodě 21 je potřeba si pohlídat odbočení, ona ta cesta, po které se jde pokračuje přímo, i když v mapě už zakreslená není. Já jsem odbočku minul a zpět na trasu jsem se vrátil přes louku šedá linka.

     Fotka

Hroby    body 7 a 10    Celá trasa    Hned kousek nad Fotka Fotka Fotka Jeseníkem jsou dva. V obou případech se jedná o sebevrahy a sebevrazi, podle pravidel platných v té době, nesměli být pochováváni na norálních hřbitovech. K druhému hrobu obr.3 se lze více dočíst ZDE.

Dřevěná socha   bod 13;   Celá trasa   stávala kousek Fotka Fotka od Jitřního pramene. Při mé návštěvě byla stále kousek od tohoto pramene, jenže polehávala.

Mariin pramen   bod 19;   Celá trasa   Kolem bodu Fotka Fotka Fotka 18 začíná z kamenů vyskládané zpevnění svahu, které se již na dvou místech sesypává obr.1. U konce tohoto zpevnění v bodě 19 je v něm vytvořena jeskyňka s pramenem obr. 2 a 3.

Dlážděná cesta    asi bod 20;   Celá trasa    Dlažděná cesta Fotka v lese není běžný úkaz, tak jsem si ji vyfotil, i když měřila jen několik desítek metrů.

Zřícenina   bod 22;   Celá trasa    hradu Kaltenštejn. Fotka Fotka Fotka Na obr. 1 je pohled na Hradisko z dálky - mezi stromy je vidět zbytek věže, další dva obrázky jsou již přímo od hradu. Více o tomto hradu je ZDE.

Kamenolomy   bod 23, 24, 25, 27;   Celá trasa    V této oblasti Fotka Fotka Fotka Fotka je hodně kamenolomů, funkčních i nefunkčních, zatopených i nezatopených. První, který jsem navštívil byl u bodu 23. U bodu 24 je další, který jsem navštívil. (Přibližně na úrovni toho bodu 24 k němu vedou z červené značky schůdky.) A poslední ze zatopených kamenolomů mnou navštívených je u bodu 25. Z tohoto bodu k němu vede v mapě nezakreslená cesta, po které jsem šel - šedá linka. V bodě 27 je poslední kamenolom této túry - nezatopený.

Boží hora   bod 28;    Celá trasa   Poslední a nejhezčí Fotka Fotka Fotka zastavení této mé túry. Při cestě k vrcholu se postupně vynořoval kostelík, který tam stojí a od nějž jsou krásné výhledy a je tam i židlička, kterou určitě nikdo neukradne obr.3.


A   t o t o   j e       E n d