Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka

Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Hostýnskými vrchy
od východu na západ

Brňov;žst-Jarcovská gula-kóta 499-Pomník knížete Sáma-Píšková sedlo-kóta 572-Pod Píškovou-Partizánský bunkr-Pomník císaře Františka Josefa 1-kóta 562-Lípy u Mrnuštíků-Hůrka-Kuželek-Lázy-Křibec-Čertův kámen-U Čertova kamene-Rozhledna Kunovická hůrka-Polomsko-Kunovice Loučka;žst
 

Charakteristika trasy     Trasa měří 24km a převládají lesní cesty bez lesa - sežral jej kůrovec. Po fyzické stránce túru řadím mezi průměrné, prudší stoupání je v jejím úvodu a pak před rozhlednou Kunovická hůrka. Jde se po turisticky neznačených i značených cestách, ale vzhledem k nedostatku stromů, nebylo mnohdy kam ty značky nakreslit. Doporučuji tedy mít sebou GPS. Výhledů je hodně, moc, vesměs kůrovcových. A protože tam již vysázeli nové stromky, bude za pár let po výhledech - tak si pospěšte. Túru řadím mezi ty hodně hezké.

Ještě několik poznámek

V bodě 2, je potřeba si pohlídat odbočku - je to jen ve srázu vyšlapaný chodník a modrá turistická značka na sloupu (ukazuje na ni žlutá šipka v obr. 1) je snadno přehlédnutelná. Fialová šipka v témže obrázku ukazuje, kde chodník začíná.

Vrcholek 535m bod A, doporučuji minout bez povšímnutí. Vyhledy z něj nejsou prakticky žádné, zato mi zústala hluboce v paměti, vryta vzpomínka na cestu k němu - vysoká tráva a pichlavé ostružiny.

Kopec Píškovou obejděte přes bod 7, zastavte se v bodě 8 a na červenou značku se vraťte přes bod 9, protože i tam je na co koukat obr. 2.

Chcete-li si zajít na Hůrku bod 20 a porozhlédnout se z ní (obr. 3), tak bod 18 není tím správným místem pro odbočení. Já to udělal a díky vysoké trávě a ostružinám jsem zašel úplně jinam (šedá linka), jelikož ta v mapě zakreslené cesta tam už není. Proto, je lepší odbočit až v bodě 19.

Kopečky Kuželek a Křibec body B a C doporučuji neminout - nabízí hezké výhledy. Na Kuželek je lepší odbočit někde kolem bodu 21 (pohled z něj je na obr. 4). Na Křibci jsou pařezy, a tak pokud vám zbyla svačina, můžete si na ně sednout, svačit a koukat do údolí obr. 5 a 6. Odbočit na něj se dá třeba z bodu 24.

Chodník mezi body 29 a 30 je úzký (z jedné strany el. ohradník z druhé plot obr. 7) a je - li veliké bláto mizerně se tam jde. Pokud vás tedy postihne blátivé počasí, jděte do bodu 30 po cestě přes bod E.

     Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
Více obrázků z túry je ve fotogalerii


Jarcovská gula   bod 3;   Celá trasa    Skály jsou zde dvě, ale ta z prvního obrázku se mi líbí víc. Fotka Fotka

Slovanský Kníže Samo   bod 4;   Celá trasa   obr. 1. Nedaleko za Fotka Fotka touto sochou mne zaujala tabule s nákresem horizontu, kde byly pojmenovány kopce z tohoto místa neviditelné - příroda, mocná čarodějka, tabuli totiž ukryla v křoví obr. 2.

Píšková sedlo   bod 6;   Celá trasa    Mimo hezkého Fotka Fotka odpočívadla a výklenkové kapličky je zde i pomník našemu prvnímu prezidentovi T.G.M. Pomníček je zajímavý tím, že se mu podařilo přečkat éru socialismu, aniž by jej komunisté zlikvidovali.

Partyzánský bunkr - replika   bod 11;   Celá trasa    Z cesty vedou Fotka Fotka Fotka nahoru k bunkru schůdky a vedle bunkru je tam i pomníčke partizána, který zde zahynul při přestřelce v únoru 1945.

Upomínka na císaře sledujícího vojenské cvičení   bod 14;   Celá trasa    Z tohoto místa Fotka Fotka Fotka roku 1897 sledoval císař manévry c. a k. armády v údolí. Dnes by mohl sledovat akorát tak kůrovce, na mu nejbližším smrku, jak je patrno z fotek. Zjevně tehdejší zelení nebyli moc aktivní a nezalesněné svahy nikomu nevadily.

Další zajímavostí je rok konání manévrů. Za prokazetelný se považuje rok 1897, ale na pamětním kamenu je uveden rok 1898 obr. 3.



Čertův kámen   bod 26   Celá trasa    Je to takový Fotka Fotka veliký a zajímavý balvan.

U čertova kamena   bod 27    Celá trasa   Zajdete - li až Fotka na konec této "náhorní plošiny" bod D, budete mít pěkný výhled i na vesničku v údolí.

Rozhledna Kunovická hůrka   bod 31    Celá trasa   Je sice malá, Fotka Fotka ale rozhled z ní je veliký.



A   t o t o   j e       E n d