Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka

Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Pardubický kraj
Nejen Muzeum starých strojů, ale i největší lípa a zřícenina hradu

Letohrad;žst-Lukavice-Žamberk-Zakopánka-Zbudov-Klášterec nad Orlicí-Vejdova lípa-Elektrárna Pastviny-Nekoř-Šedivec-sv. Jan Nepomucký-Kopeček-Červená-Valdštejn-Hnátnice-Lanšperk-Václavov-Černovír-Oldřichovice-Ústí nad Orlicí;žst město
 
Charakteristika trasy    
Trasa měří 49km a většina ji vede po asfaltových cestách, 3km po neupravených cestách a stezkách (viz poznámky) a v Letohradu je kousek cesty dlážděné. Co se námahy týče, řadím túru mezi průměrné. Trochu náročnější byla, díky kopečkům, část ze Žamberku zpět do Letohradu, zato z Letohradu do Ústí to jelo kolem Orlice skoro samo.

Ještě několik poznámek
Mapa celé trasy

1.  Část mezi body 14 a 15 (cca 1,5km) je vhodná pro horské a ne cestovní kolo - je tam plno kořenů a kamenů. Kdybych jel znovu, odbočil bych v bodě 13 vpravo a vyzkoušel cyklostezku z bodu A.

2.  Cesta ke kapli sv. Jana Nepomuckého v úseku mezi body 19 a 20 se pro cestovní kolo také nehodí (prudší stoupání a neupravený povrch) a tak jsem je vytlačil.

Nejetelná byla také část mezi body 23 a 24 - kopali tam díry pro kabely.Muzeum starých strojů   bod 6;   Celá trasa   Muzeum bylo Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka hlavním objektem mého zájmu a nezklamalo. Parní stroje, válce a lokomotivy. Spousta aut a mezi nimi i parní Škoda Sentinel . Výrobní hala s transmisí, která opravdu tamní stroje pohání. Prostě spousta věcí, které zahřejí u srdce každého správného kluka i pokud už klukovským létům odrostl.

Začátky prohlídek jsou po dohodě, obvykle v 10:00 a 14:00 a trvají zhruba 2 hodiny. (Telefon na průvodce je na vstupních dveřích, nebo na Internetu).

Vejdova lípa    bod 11;    Celá trasa    Z našich Fotka Fotka památných stromů má největší obvod a odhadují ji až 850let.

Kaple sv. Jana Nepomuckého    bod 21;    Celá trasa   Vypadá pěkně, Fotka Fotka jenže byla skrz rekonstrukci uzavřena a tak mi zbyl jen hezký pohled na Letohrad.

Zvedací most   bod 25;   Celá trasa   Všechny zvedací Fotka mosty co jsem kdy viděl, fungovaly jako jednoramenná páka. Tento funguje jako zednický výtah.

Zřícenina hradu Lanšperk   bod 30;   Celá trasa    Zřícenina je Fotka Fotka Fotka tvořena jednou zdí s dírou (obr. 1) a jsou z ní pěkné výhledy. Aby byly ještě hezčí je tam vyhlídková věž, která mohla být o patro vyšší, protože při pohledu přes zříceninovou zeď, tato trochu zavazí obr. 2. Přibližně od bodu 29 vede nahoru k hradu chodníček předělený zátarasou obr. 3. Kousek před zátarasou je vpravo kouhoutek z nějž teče pitná voda.


A   t o t o   j e       E n d