Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka

Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Jeseníky
Z Glucholazů přes Muna do Jeseníku

Polsko: Glucholazy/Hlucholazy/Głuchołazy;žst-Šibeniční/Szubieniczna-Gredówka-Česko: Helenčin rybník-Mikulovice-Salisovský les-Muna-Hradec-Písečná-Jeskyně Na Špičáku-vápenná pec-Česká ves-Jeseník;žst
 
Charakteristika trasy  (Modrá, přerušovaná linka v mapách je trasa vytvořená v plánovači a šedá linka je trasa, po které jsem skutečně jel.)  
Trasa měří 47km a řadím ji k těm lehčím. Převládají cyklostezky a turisticky značené cesty, ale skrz areál Muna, body 18 - 23 doporučuji GPS.

Ještě několik poznámek
Mapa celé trasy

1.  Rozhledna v bodě 8 měla v době mé návštěvy otevřeno od 10:00 do 18:00 a vstup byl zdarma.

2.  Mezi body 15 - 16 se jde dolů po docela dlouhých schodech, obr. 1. Naštěstí schody mají vedle sebe po celé délce plošinu pro vedení kola, a tak se s ním schází docela dobře. Dole je potřeba ještě po trati přejít přes železniční můstek a teprve pak se dá sejít na silnici, obr. 2.

3.  Chtěl jsem navštívit i jeskyni Na Špičáku, bod 29. Měl jsem však smůlu, byl jsem sám a minimální počet návštěvníků je 5. Tak snad někdy příště.

     Fotka Fotka

Glucholazy     

1.   Nádraží   Start;   Celá trasa    Toto nádraží je zajímavé tím, že ještě stále používá mechanický zabezpečovací systém, jehož nejviditelnějšími reprezentanty, jsou mechanická návěstidla - semafory.

Fotka Fotka

2.   Kostel sv. Vavřince   bod 4;   Celá trasa    Fotka Fotka Tento kostel na dobu, kdy Glucholazy patřily pod Korunu českou, moc hezkou vzpomínku nemá. V roce 1428 jej totiž vypálili Husité.

3.   "Měšťanský dům"   bod 7;   Celá trasa    Fotka Pokud vás dům zaujal a chcete si jej prohlédnout in natura, tak tam spěchejte s větrem o závod - fasáda, okna, dveře, prostě všechno co vidíte je totiž vytištěno na jakési fólii, do které je dům zabalen, a tudíž hrozí, že ji nějaký silný vítr může potrhat, případně odnést a vy budete zírat na něco zcela jiného.

4.   Šibeniční   bod 13;   Celá trasa    Fotka Fotka V letech 1622 až 1684 zde věšeli čarodějnice a čaroděje, odtud název. Dnes na něm stojí altán, ze kterého je pěkný výhled na město. (Ta divná věc v altánu není kulomet, ale dalekohled.)Muna   bod 18 - 23;   Celá trasa   Areál Muna Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka sloužil nejčastěji jako muniční sklad. Více o jeho historii je ZDE. Stav tamních budov je různý, od rozvalin až po pěkně opravené obr. 1 - 4. Vzhledem ke své velikosti, spleti cest a chodníčků je areál príma bludištěm. V jeho středu hlídá klíčovou křižovatku římský legionář bod 22, obr. 5 a nedaleko od legionáře si lze odpočinout, bod 19, obr. 6.

Stará vápenka    bod 27;    Celá trasa    Mimo staré Fotka Fotka pece na vápno tam jsou také dřevěné sochy.

Památník obětem válek    bod 30;    Celá trasa   Památník Fotka mne zaujal svou koncepcí. Připomíná mi památníky, které stavěli Němci v tehdejších Sudetech svým obětem 1. světové války. A tak ve mně hlodá červ podezření, že po jejich vystěhování byl pomník upraven do dnešní podoby.


A   t o t o   j e       E n d