Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Beskydy
K Čertovu mlýnu

Kunčice pod Ondřejníkem; Dřevěný kostel sv. Prokopa a Barbory-Na Pekliskách;host-Vyrubanina-Bystrý vodopád-Tanečnice sedlo-Skalka-Čertův mlýn-Kněhyně sedlo-Malá Stolová rozcestí-Pod stolovou rozcestí-Kunčice pod Ondřejníkem;Pod Stolovou koliba-Kunčice pod Ondřejníkem; Dřevěný kostel sv. Prokopa a Barbory;parkoviště
 
Charakteristika túry     Měří 16km (14km), je středně těžká, jen bezprostřední výstup na Čertův mlýn mi připadal dosti obtížný, ale možná to bylo způsobeno klouzajícím sněhem. Výhledů moc není. Celá vede po turisticky značených cestách.

Doporučuji nepřehlédnout dřevěný kostelík bod 2. obr. 1. Byl sem přivezen z bývalé Podkarpatské Rusi, která v letech 1919 až 1938 byla součástí Československa. Kostelík tam zakoupil a následně daroval "Okrašlovacímu spolku pro obec Kunčice a Čeladná", centrální ředitel "Vítkovických kamenouhelných dolů" Ing. Dr. Eduard Šebela. Prý to činil s vidinou, že v tomto pěkném kostelíku provdá svou dceru Miladu. Tato zde skutečně v roce 1937 svatbu měla, a brala si mladého hraběte Larische-Möniche. Více o tomto kostelíku je ZDE. Pokud kostelík bude zavřen, je možno nahlédnout dovnitř přes kukátko ve dveřích, které je na obr. 2 označeno žlutou šipkou.


Ještě poznámka

Já jsem auto nechal na plácku vedle silnice (v mapě body Start a Cíl) a šel po cyklotrase vedoucí po silnici. Bylo to velice nepříjemné a tak jsem v bodě 3 z cesty odbočil a v bodě 4 se napojil na žlutou značku. (Této mnou projité trase odpovídá délka túry 16km.)

Po této zkušenosti, považuji za lepší u kostelíku (bod 2) jen přistavit, a po jeho prohlídce pokračovat autem do bodu 9. Na tamním parkovišti (obr. 3) auto nechat a jít do bodu 5 po žluté značce. (Půjdete-li touto trasou, zkrátí se túra na 14km.)

     Fotka Fotka Fotka

Chatka     Ptal jsem Fotka se majitele této nemovitosti, zda se nebojí, že mu ji v noci vykradou. Tvrdil, že ne. Dveře prý zamyká na dva západy a pro jistotu ještě nechává svítit venkovní světlo co je vedle nich.

Veterán Tatřička     Kousek za Fotka Fotka hostincem Na Pekliskách, (bod 5) mne dojela tato nádherně zrekonstruovaná TATRA 87.

Sníh     Přestože dole Fotka Fotka Fotka Fotka už po sněhu nebylo ani památky, tak s výškou přibýval a přibýval až ho bylo zbytečně moc.

Otočná turistická šipka  (bod 7)   Na této Fotka Fotka křižovatce si každý turista může určit cestu, na kterou má zelená šipka ukazovat. Chcete aby zelená vedla vlevo? Nebo snad vpravo? Či raději rovně? Stačí správně natočit horní část se zelenou šipkou, a je to.


A   t o t o   j e       E n d