Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Beskydy
Z Bílé přes Bobka a Bumbálku do Bílé

Bílá;parkoviště-Bobek-Lukavice-Hluchanka-Korytové-Kmínek chata-Nad Kmínkem-Smutníky-Beskyd-Masarykova chata-Bumbálka-Salajka myslivna-Pod Klínem- Údolí Velké Smaradlavy-Smradlava sirný pramen-arcibiskupský lovecký zámeček-Bílá;parkoviště
 
Charakteristika túry     Měří 21km, je středně těžká s jedním "ale", a výhledy nabízí také. Celá vede po turisticky značených cestách.

Teď k tomu "ale". Souvisí to s tím, že jsem šel za svým pejskem, pejsek šel za svým nosem, ale za čím šel jeho nos to nevím. Modrá značka to, ale zcela jistě nebyla. Poslední modrou jsem totiž viděl kousek za bodem 2, a že jsem se ztratil jsem poznal podle hustých mladých stromků z nichž mi při prodírání padal za krk sníh a také podle prudkého srázu (obr.1,2). Zpět se mi nechtělo a tak jsem srázem vylezl kolmo vzhůru na cestu, která tam vede. Tento skoro šplh sněhem byl hodně namáhavý.

Asi tedy nepřekvapí, že když jsem po této lesní cestě přišel do bodu 3, kde modrá vyúsťuje, šel jsem se na ni podívat. Co jsem viděl já, můžete vidět i vy na obr.3. Nic co by mi připomínalo pohodlný chodník tam k vidění nebylo, a tak vlastně nevím jak je mezi body 2 a 3 cesta namáhavá.

     Fotka Fotka Fotka

Bílá     Když jsem Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka z Bílé odcházel, loučili se se mnou pohádkové bytosti (obr.1). Při návratu do ní mne zaujal lovecký zámeček, dřevěný kostelík (obr. 2, 3) a památník obětem 1. a 2. světové války (obr. 4, 5). Zvláštní mi přišlo nejen provedení památníku - kříž po jehož obvodu jsou napsána jména obětí - ale hlavně to, že památníky jsou věnovány obětem "zdejší farnosti". Z toho usuzuji, že je tato farnost asi postavila, a to mi úplně běžné nepřipadá.

Bobek  (bod 4)   Mimo to, že Fotka Fotka Fotka Fotka zde začíná bájná země Krále Miroslava (obr.1) je odtud hezký výhled jak na naše, tak i slovenské hory (obr. 2 a 3). (Protože jsem chtěl jít přes "Bobkův" vrchol, odbočil jsem zde z červené značky a musel jsem se do bodu 6 brodit docela velkými závějemi (obr.4).)

Informátor     Na slovenské Fotka Fotka straně hranice mají takovéto informační domečky.

Chata Sněžná  (bod 8)   Vzhledem k naší Fotka Fotka Fotka všezavírající koronavirové době mne pobavil rukou psaný lísteček pod jejich poutačem. Stálo na něm: "Dnes zavřeno. Děkujeme za pochopení".

Když jsem tak nad tím dále přemýšlel, došlo mi, že to je vlastně geniální řešení. Ať tam příjdete kdykoliv, vždy je to pro vás dnes, takže cedulka má vždy pravdu. No, a až bude koronavirus poražen, tak majitel tuto cedulku sundá a jede se dál.

A navíc je tato informace i ohleduplná. Ona ta chata je dole pod cestou a tak turista uvítá, že nemusí scházet dolů, aby se přesvědčil, že chata je vážně zavřená.Posezení  (bod 10)   V místech, kde Fotka Fotka Fotka stávala původní Masarykova chata je toto posezení se sympatickým orlem.

Smradlava  (bod 14)   Název je to Fotka Fotka pravdivý. Tento sirný pramen jsem napřed ucítil a teprve potom uviděl.


A   t o t o   j e       E n d