Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Beskydy
Po východní hranici Třince, ale nejen

Třinec Karpetná;bus křižovatka-Plenisko-Plenisko rozcestí-Horská chata Kozinec-Velký Kozinec-kóta 802-PR Čerňavina-kóta 1011-Turistická chata Ostrý-kóta 935-U Kalužného-Pod Smrčinou-Šindelná-Pod Javorovým-kóta 916-Gutské sedlo-Třenec Guty;bus konečná
 

Tato túra navazuje na: Po západní hranici Třince - túra druhá a současně poslední


Charakteristika túry     Měří 19km a je středně těžká. V první části (zhruba po chatu Ostrý) je výhledů celkem dost, pak už je to horší. Až na několik drobných vyjímek vede túra po značených cestách - turistické a cyklistické. Ale přesto, skrz odbočení na Velký Kozinec a na cestu přes bod 11 doporučuji mít sebou GPS. Pokud túru půjdete během lyžařské sezóny, počítejte s tím, že mezi body 7 až 10 (případně 12 až 13) mají běžkaři své trasy a mohli by vás napíchnout na tyčku, pokud jim budete rozbíjet stopu.

Několik poznámek

Východní hranice Třince tvoří jen menší část túry, a to od bodu 6 po bod 8. (Geograficky tato hranice končí trochu dál, na kótě 971m - kousek před odpočívadlem Kalužný rozcestí.) Vrchol Ostrý, přes který hranice také vede, jsem obešel - nevím, zda tam vede cesta, a sněhem se mi tou divočinou, co v tamní rezervaci je, brodit nechtělo.

Silnice mezi body Start a 2 vede po okraji nějakého areálu a hned na začátku je přes ni posuvná brána s cedulkou zakazující vstup. Jelikož jsem nenašel jak areál obejít a brána byla pootevřená, vstoupil jsem a bez problému prošel. (Nabyl jsem totiž přesvědčení, že zákaz vstupu se nevztahuje k cestě, ale k tomu areálu.)Flažanda  (bod 3)   "Chata" tohoto Fotka Fotka jména ještě nespadla, a je k vidění vpravo od Pleniska.

Velký Kozinec - vrchol  (bod 5)   Doporučuji jej Fotka Fotka neminout, i když na něj nevede turisticky značená cesta. Nabízí, totiž, hezké pohledy na Javorový. Ta neznačená, která podle mapy na něj vede, je už asi zarostlá - neviděl jsem ji. Zato, nevím jak daleko, za bodem 4, byl vyšlapaný chodníček, který mne na vrchol dovedl.

Zákaz     Náklaďákům jízdu Fotka Fotka v běžecké stopě zakázat zapomněli.

Brodění sněhem     Vzhledem k Fotka tomu, že jsem špatně odhadl množství sněhu, které mne na trase čeká, nechal jsem sněžnice doma. A tak jsem se cca 6km brodil mokrým sněhem souběžně s běžkařskou stopou. Mimo to, že to bylo docela únavné a namáhavé, mohl jsem, tak říkajíc, boty ždímat.


A   t o t o   j e       E n d