Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Beskydy
aneb
kam mě pustí koronavirus
Po západní hranici Třince - túra druhá a současně poslední


Třinec Tyra;bus hájenka-Údolí Tyrky-Pramen Tyry (Tyrky)-Pod Smrčinou-U Kalužného-kóta 951-kóta 971-Kalužný rozcestí-kóta 978-Smrčina-kóta 990-Ropice-kóta 1042-Šindelná sedlo-Šindelná-Pod Javorovým-Javorový-kóta 916-Gutské sedlo-Třenec Guty;bus škola
 

Třinec má mimo tři "rynky", Werk arénu, ze které vyrážejí na své spanilé jízdy HC Oceláři, i hory. A tak, protože jsem Třinečák, mohu se klidně toulat po horách a přitom nevystrčit nos z našeho statutárního města, jak si to přejí nouzový stav a mimořádná opatření. Není to pěkné?


Tato túra navazuje na: Po západní hranici Třince - túra první a Po východní hranici Třince, ale nejen
Charakteristika túry     Měří 15km a řadím ji mezi středně těžké. Výhledů je málo, jde se převážně lesem. Většina trasy vede po turisticky značených horských cestách, ale skrz ty neznačené doporučuji mít sebou GPS. Počítejte s tím, že pokud túru podniknete v době lyžařské sezóny, půjdete mezi body 3 až 6 (případně 12 až 13) souběžně s běžkařskou stopou.

Několik poznámek

Hranici Třince dosáhnete v bodě 3 - U Kalužného. Je to ale hranice východní, po které dojdete do bodu 4 - Kalužný rozcestí, odkud teprve půjdete, zhruba, po hranici západní. Zajímavé je, že jižní hranici Třinec nemá, lépe řečeno je tvořena jen pomyslným bodem - kótou 971m, těsně před odpočívadlem Kalužný rozcestí.

Přes bod 8 se dá pokračovat rovně, v mapě nezakreslenou cestou, která zárověň tvoří hranici Třince.

Hranice Třince vede přes vrchol Javorového, po v mapě nezakreslené cestě. Proto v bodě 13 neodbočujte vlevo, ale pokračujte po modré turistické značce nahoru na vrchol Javorového. Tam, za turistickým rozcestníkem zahněte vlevo, a po vyšlapaném chodník pokračujte přes loučku a pak lesem dolů. Zpět na žlutou značku se napojíte zhruba v bodě 14.Pramen Tyry (Tyrky)     Chcete-li se Fotka Fotka Fotka Fotka k pramenu zajít podívat, je nejlépe k němu odbočit z bodu 2 - to už je vlevo vidět jeho označení (obr.1). Předposlední fotka ukazuje, jak se to tam zelená v létě a na poslední je čitelný celý nápis.

Ještě poznámka k názvu. Nevzpomínám si, že bych slyšel někoho tuto bystřinu nazývat Tyra. Vždy je to Tyrka a i údolíčko, kterým protéká se jmenuje "Údolí Tyrky. V turistické mapě z roku 1994 je také uváděná jako Tyrka. Takže by mne docela zajímalo, kdo a kdy z ní udělal Tyru.Sníh     Protože den před Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka touto túrou, a vlastně i v noci, docela dost sněžilo neměli jsem o sníh nouzi. Nejvíce jej bylo v úseku mezi odpočívadly U Kalužného (bod 3) a Šindelná sedlo (bod 12). V tomto úseku jsem se musel brodit cca 30ti až 40ti cm neprošlapaného sněhu a pejsek si šel "pohodlně" v mojí stopě - udělal si ze mě "sněhoborec".

První dvě fotky ukazují kolik sněhu bylo U Kalužného. Z dalších dvou fotek je vidět jak vypadala cesta přede mnou a za mnou. No a na poslení fotce je vidět, co udělal mráz a sníh s fousy našeho pejska.

Výhled  (bod 5)   Pokud v tomto Fotka bodě zahnete vpravo nahoru, dojdete na planinu, odkud je výhled na Javorový a Ostrý. Po této planině se dá jít až na úroveň bodu 6, tam překřížit červeně značenou turistickou trasu a pokračovat po neznačené cestě, která tvoří hranici Třince.

Šindelná sedlo  (bod 12)   Energetický obraz, Fotka Fotka Fotka který visí na tomto odpočívadle nás ani tentokrát nerozehřál. Zato nás hřálo u srdce, že ubylo sněhu a nemuseli jsem se jim už tolik brodit.


A   t o t o   j e       E n d