Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Beskydy
aneb
kam mě pustí koronavirus
Po západní hranici Třince - túra první


Třinec Guty;bus škola-kóta 726-Gutský vršek-Gutské sedlo-Javorový gutské rozcestí-Třinec Guty;bus Rucki
 

Třinec má mimo tři "rynky", Werk arénu, ze které vyrážejí na své spanilé jízdy HC Oceláři, i hory. A tak, protože jsem Třinečák, mohu se klidně toulat po horách a přitom nevystrčit nos z našeho statutárního města, jak si to přejí nouzový stav a mimořádná opatření. Není to pěkné?


Tato túra navazuje na: Po západní hranici Třince - túra druhá a současně poslední a několik částí této túry je shodných s túrou, kterou jsem šel 6.1.2021, a která je k vidění ZDE
Charakteristika túry     Túra, má 11km (13km) a řadím ji mezi středně těžké. Výhledů je docela dost i když některé jsou jen zimní - stromy a keře nesmí mít listí. Většina trasy vede po turisticky neznačených horských cestách a tak doporučuji mít sebou GPS.

Několik poznámek

Trasa zhruba kopíruje hranici Třince mezi body 3 a 8. Mezi body 5 a 8 tato hranice probíhá po žluté turistické značce. Pokud, ale půjdete túru v době, kdy už si budete moci zajít i do sousední obce, jděte přes bod 7, tak jak je to zakresleno v mapě trasy. Túru si prodloužíte z 11 na 13km, ale získáte výhledy do údolí Řeky.

Cesta mezi body 8 a 10 není moc používána a v některých místech přes ní leží stromy, jde se přes vodu, bláto. My jsme ještě navíc měli namrzlý, pod nohama se propadající a klouzající sníh a proto mne velice těšilo, že občasné mručení, které jsem za sebou slyšel, nepatřilo medvědovi (obr. 3).

Někde okolo bodu 11 se dá z lesní cesty odbočit vlevo na chodník vedoucí lesem, který vás dovede do bodu 12. Doporučuji tuto zkratku použít, nabízí hezčí výhledy. Pokud si chcete trvání výhledů prodloužit, jděte přes bod 12 rovně dolů, na dalším chodníku zabočte vlevo a tento chodník vás dovede zpět na trasu.

     Fotka Fotka Fotka

Lesy Gutského vršku     Chováte-li se Fotka jako prase - tedy zvíře, tak POZOR, tyto lesy jsou pro vás nebezpečné. Aspoň tak to hlásá cedulka na obrázku.

Soutěž mrazíků     Také jsme Fotka Fotka Fotka míjeli výstavku vítězných děl "Ledové soutěže" žáků "Lidové umělecké školy mrazíků". Řazení obrázků odpovídá pořadí vítězných děl.

Bouda     Když náš Fotka Fotka pejsek přišel k boudě (obr. 2), byl z ní nadšen a chtěl ji obsadit. Dalo nám docela dost práce, než jsme jej přesvědčili, že v této boudě žijí myslivci a ne pejsci. Co jej však i nadále zneklidňovalo, byl pocit, že těch kamenů co boudu dole zatěžují je málo a vítr ji může převrátit.


A   t o t o   j e       E n d