Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Přírodní park Podbeskydí
aneb
Kopřivnický trojlístek


Kopřivnice;parkoviště-Jasníkova studánka-Brdy Bezručova vyhlídka-Pískovna-Janíkovo sedlo-Červený kámen-Pod Červeným kamenem-Vlčovice-Na Horách-Raškův kámen (skála) (Raškova vyhlídka)-Pod Pískovnou-zřícenina hradu Šostýn-Kopřivnice;parkoviště
 
Charakteristika túry     Túra, má 13km a řadím je mezi středně těžké. Místa s hezkými výhledy tam jsou táké i když většinou směřují na Kopřivnici, ale nejen. Proč túře říkám Kopřivnický trojlístek je patrné z pohledu na její mapu.

Počasí bylo vysloveně jarní. Začínaly kvést kočičky, na Červeném kamenu nacvičoval nějaký ptačí sbor ódu na blížící se první jarní den, jak si lze poslechnout ZDE, a asi pět motýlků pilovalo za stejným účelem leteckou akrobacii, ale ty se mi vyfotit nepodařilo.

     Fotka

Brdy - Bezručova vyhlídka  (bod 3)   Brdy, jako Fotka Fotka Fotka název kopce působí zmatečně a evokuje pohoří stejného názvu v Čechách. Zato název místa - Bezručova vyhlídka zavádějící není, a říká se mu tak minimálně od roku 1934. Rozhledna, která zde stojí se mi líbila, včetně rozhledu z ní.

Pískovna  (bod 5)   I tento název Fotka Fotka mi připadá matoucí. Já, když slyším pískovna, tak si představím místo u řeky, kde se těží písek. Tady je to kopec.

V mapě je kopec označen jako vyhlídkové místo, ale byl zarostlý a výhledy jsem tam nenašel. Je tam sice nějaký starý, kovový stožár, ze kterého by rozhled asi byl, ale nezkoušel jsem to, mé kosti jsou mi milejší než rozhledy.

Z Pískovny odcházejí dva neoznačené, lesem prošlapané chodníky. Dolů do Janíkova sedla se jde tím pravým, z druhého obrázku.

Janíkovo sedlo  (bod 6)   Toto místo Fotka Fotka je středem túry a procházel jsem přes něj 3x. Na Červený kámen se odtud nejde cestou, ale okrajem louky, jak ukazuje šipka v druhém obrázku.

Červený kámen  (bod 8)   Rozhled je Fotka odtud hezký, a pokud vás budou bolet nohy, je tu lavička, která pojme jeden tulící se pár bez batohů. Žlutá šipka vpravo ukazuje na Raškův kámen.

Poslední lístek z trojlístku  (body 10 až 14)   Tento lístek Fotka Fotka Fotka jsem do túry zařadil s vidinou, že se mi podaří najít alespoň pěšinku vedoucí na Holý vrch, který jsem měl v úmyslu zdolat. Nestalo se tak. Z bodu 10 vedoucí cyklosteska, po které jsem šel, byla tak strašně rozblácená, místy přes ni tekly proudy vody a byl problém projít suchou nohou, že jsem si na nějaký Holý vrch ani nevzpomněl.

Tím, že jsem nehledal jak se dostat na Holý vrch, mi tato část túry připadla celkem nezajimavá. Zpestřením byla jen jedna novodobá zřícenina, veličajzný pařez a sklípek ve stráni vypadající z dálky jako portál tunelu.Raškův kámen (skála) (Raškova vyhlídka)  (bod 16)   Je to pěkné Fotka Fotka Fotka vyhlídkové místo vybudované na zbytku korálevého útesu, který sem doputoval v třetihorách. Jméno má po původním majiteli těchto lesů - zemanu Raškovi.

Zřícenina hradu Šostýn  (bod 17)   Hrad byl funkční Fotka Fotka Fotka jen asi 150 let a pak jej nepřátelé přestavěli na zříceninu, která je volně přístupná až do dnešních dnů, a líbí se mi. O hradu Šostýn se lze více dozvědět ZDE

Překvapil mě náš pejsek. Choval se zde jako doma a tak si říkám, zda zde nebyl, v některém ze svých minulých životů, hradním pánem.
A   t o t o   j e       E n d