Přírodní park Oderské vrchy
Fulnek;parkoviště-Fulnek zámek-pomníček Zlatá svatba-pomníček Stříbrná svatba-Stachovický vrch-Kletné Pony express-Kletné přehrada-Kletenský les-rozhledna Olšová-Pohoř-bývalý Zlatý důl-Medvědí rokle; loupežník Šimák-Hraniční studánka-Stříbrné jezírko-Jestřabí-Žákovský háj; obelisk Jana Amose Komenského-Fulnek;parkoviště
Charakteristika túry Základní túra bez odboček měří 22km, ale má zvědavost mi ji protáhla na 24km. Nejsou na ni žádná prudká stoupání nebo klesání, ani jiné přírodní překážky a tak ji, po fyzické stránce, řadím k lehkým. Většina ji vede po turisticky dobře značených cestách, ale skrz tu neznačenou část trasy doporučuji mít s sesbou GPS. Trasa je moc pěkná, vede přes lesy, louky a nabízí hezké výhledy na druhý "břeh" Moravské brány, tedy Beskydy, Hostýnské vrchy a z rozhledny je vidět i Jeseníky na opačné straně.
Ještě dvě poznámky.
Výhledy mezi body 11 a 16 jsou převážně zimní - koukáte totiž přes listnaté stromy a v létě, až naroste listí, toho asi moc vidět nebude (obr.1).
V bodě 12 lze odbočit doprava na v mapě nezakreslenou cestu, po které také dojdete na modře značenou turistickou trasu nad váma. Doporučuji jít touto zkratkou.
Fulnek První fotka
ukazuje kostel Nejsvětější Trojice, když jsem ráno začínal, a druhá, když jsem večer končil. Obdobně, třetí fotka je pohled na rynek před túrou a na poslední je rynek po túře.
Památníky stříbrné (bod 3)
a zlaté (bod 2)
svatby Na mapách.cz je
chyba - přehodili těmto památníkům názvy. (Platí k 26.1.2021)
Více o rodu Čejků, kterým panství Fulnek patřilo v době, kdy byly památníky postaveny, je ZDE.
Památník Stříbrná svatba (bod 3) Je to ten
vzdálenější od zámku a není jej z cesty vidět. Lze k němu dojít třeba z bodu 3, odkud k němu vede lesem prošlapaný chodník.
Památník Zlatá svatba (bod 2) Je to ten
bližší zámku a vede k němu cesta.
Po přečtení informační tabule z druhého obrázku, mi přišla na mysl úvodní slova knihy Kazatel v Bibli:
"Marnost nad marnost! řekl Kazatel. Marnost nad marnost, všechno je marnost! K čemu je člověku všechno to pachtění, kterým se pachtí pod sluncem? Jedno pokolení odchází a jiné přichází, země však nehnutě trvá navěky."
Nebo rčení: "Člověk míní, Pánbůh mění."
Stachovický vrch (bod 4) Pokud máte
rádi rozhledy, tak v bodě 4 odbočte a jděte podle šedé čáry v prvním obrázku. Zpět na trasu se nejsnáze dostanete, když z bodu B půjdete po fialové trase přímo do bodu 5. (O žádný rozhled ani jinou pozoruhodnost nepřijdete.)
Kletné (bod 7) Zde, kromě přehrady
je také stanice
Československého Pony Expressu č. 21 - Suchdol nad Odrou.
Rozhledna Olšová (bod 9) Místo to je
pěkné. Z rozhledny je daleký rozhled a posezení v altánku je také příjemné.
Mimo to je zde
i kříž, který mne zaujal jednak tím, že na vodorovném rameni má citát z Bible, a také svojí konstrukcí. Je svařen z železných U profilů, ale protože do nich jsou vsazeny dřevěné hranoly, vypadá při zběžném pohledu jako celodřevěný.
Ještě k tomu biblickému citátu. Ti, kteří si jej chtějí dát trochu do souvislostí nechť mrknou ZDE (Poznámka k odkazu: Jidášův otec Šimon je jiná osoba než Šimon, který je zmiňován na dalších místech.)
Zlatý důl (bod 10) Je jako každý
důl. Díra v zemi obehnaná ohradou. O kousek dál (bod 11) je ještě štola Pohoř, ale u té jsem se nezastavoval.
Loupežník Šimák (bod 13) Informační tabule,
která je zde umístěna, mi rozšířila mé chatrné znalosti zbojníků / loupežníků, kteří zde ve Slezsku a na Moravě působili. K Ondráši, Juráši a Jánošíkovi, který v našich končinách jen hostoval, mi tedy přibyl i
Šimák. (Loupežníky, kteří jsou našimi vrstevníky nepočítám.)
Výhled na Odry (bod 15) Ony ty výhledy
tam jsou dva, těsně vedle sebe. Jeden je zpod elektrického vedení, druhý od kříže. K tomu druhému je potřeba z trasy obočit a kousek sejít dolů.
Hraniční studánka (bod 16) Chcete-li se
ke studánce podívat, musíte opět z trasy dbočit a sejít kousek dolů.
Stříbrné jezírko (bod 17) Turistické značení
na rozcestí ke Stříbrnému jezírku není ze směru od Oder vidět - je z opačné strany stromu. Proto je potřeba si tuto odbočku hlídat.
Po přečtení informační tabule (obr. 3) se nemohu zbavit dojmu, že dnešní ekologičtí aktivisté a ochránci přírody mají štěstí, že tehdy, v tom šestnáctém, sedmnáctém století ještě žádní ekologičtí aktivisté a ochránci přírody nebyli. Kdyby totiž byli, tak by určitě v Přírodním parku Oderské vrchy žádnou šachtu otevřít nedovolili. A pokud by toto povolení přece jen nějaký hnusný lobbista prosadil, tak po jejím uzavření, by se musela provést rekultivace.
Tedy, dneska by žádné Stříbrné jezírko neexistovalo, rak říční, čolek obecný a horský, kuňka, skokan, ropucha obecná, kosatec žlutý, vachta trojlistá a ďáblik bahenní by neměli kde žít a dnešní ekologičtí aktivisté a ochránci přírody by tady neměli koho chránit.
Obelisk J. A. Komenského (bod 18) Toto byl poslední
cíl mé cesty. Problém byl v tom, že jsem k němu dorazil až za tmy. Proto mohu nabídnout jen pohled na obelisk nasvícený čelovkou a bleskem.
A t o t o j e E n d