Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Beskydy
aneb
Okolo Javorového a Šindelné


Guty;bus-Gutské sedlo-Šindelná sedlo-Javorový turistická chata-Malý Javorový-Javorový gutské rozcestí-PR Gutské peklo-Podgruň-Guty;bus
 

Charakteristika túry     Túra měří 19km, po fyzické stránce je středně obtížná, ale protože z cca poloviny vede po turisticky neznačených trasách je orientace náročnější, a pokud nechcete z trasy sejít, doporučji mít GPS. Výhledů je celkem dost.

Ještě několik poznámek.

U autobusové zastávky "Guty - Škola" - túra zde začíná i končí - je nepoužívaná točna, kde je možné zaparkovat auto.

Z "Šindelná - sedlo" (bod 7) vede, podle mapy, turisticky neznačná cesta, po které túra pokračuje. Není tomu tak úplně. Je potřeba jít po modré značce až na úroveň bodu 8 a tam se teprve dá odbočit dolů na cestu vedoucí do bodu 9.

Pokud by na vás přišla potřeba zkrátit si trasu sejitím z bodu 14 do bodu 15 po hranici rezervace (je tam prošlapaný, ale v mapě nezakreslený, chodník) a nebo jít z bodu 16, po v mapě zakreslené cestě, přímo do bodu 18, nedělejte to. Připravíte se o výhledy. Navíc zmíněný prošlapaný chodník mezi body 14 a 15 je strmý a pokud je kluzko (náledí, bláto) je tato zkratka docela nepříjemná.Osada?     V bodě 4 je Fotka Fotka Fotka nezakreslená odbočka vpravo, vedoucí k nějaké osadě, možná skautské. Ať je kohokoliv, tak vypadá pěkně. Posezení kolem ohniště z druhého obrázku mi připomnělo socialistický vtip, jehož námětem je pohádka od Boženy Němcové "O dvanácti měsíčkách", kde macecha vyžene Marušku v zimě pro jahody do hor. Nešťastná Maruška bloudí lesem až nakonec příjde k ohni, kolem kterého sedí měsíčci. Jenže jich není dvanáct, ale třináct. A tak se Maruška zeptá měsíčka Prosince: "Prosím tě, kdo to je ten třináctý měsíček?" Odpověď je stručná: "Toho si nevšímej, to je Měsíc československo - sovětského přátelství a ten ti dá ...."

Šindelná - sedlo  (bod 7)   Z odpočívadla, Fotka Fotka Fotka kterým je sedlo Šindelná vybaveno, na nás koukal nějaký obrázek. Z jeho druhé strany jsem si přečetl, že se jedná o energetický obraz Madony. Koukali jsme koukali, ale energie nám stále nepřibývalo. Asi jezdíme na nějaký jiný druh energie než tento obrázek nabízí. A tak nezbylo, než vrátit se ke klasice, tedy rohlík se sýrem a salámem pro mne, a granule a kousky buřtu pro pejska.

Památník vzniku ČSR  (bod 11)   Oni tam jsou, Fotka Fotka Fotka Fotka kousek od sebe, ty památníky dva. Ten starší, v mapě zakreslený, byl postaven k desátému výročí vzniku republiky. Ten mladší, v mapě nezakreslený byl postaven ke stému výročí republiky, je viditelný z cesty a jeho souřadnice jsou: 49.6168349N, 18,6188475E.

Prvý obrázek ukazuje nový památník, druhý starý. Na třetím obrázku je ukazatel ke staršímu památníku a šipka v posledním obrázku ukazuje místo kde je starší památník umístěn.


A   t o t o   j e       E n d