Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka

Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Po hrázi Moravy z Hodonína do Břeclavi přes soutok Dyje a Moravy
 

Hodonín;žst-Hodonín Muzeum naftového dobývání a geologie-Hodonín Nový židovský hřbitov-Hodonín Památník synagogy-U Staré Moravy-Lávka Velké Moravy-Mikulčice slovanské hradiště-Přístaviště Tvrdonice-Historický hraniční kámen-Soutok Dyje a Moravy-U Ruských domků-Hájenka Dúbravka-Zámeček Lány-Zámeček Pohansko-Břeclav židovský hřbitov-Břeclav synagoga-Břeclav;žst
 
Charakteristika trasy     Trasa měří 69km a celá vede po rovině. I když převládají značené cyklostezky, doporučuji mít GPS.

Během cesty po hrázi Moravy se na ni prostřídalo několik různých povrchů, ale asfalt mezi nimi nebyl. Pro mé cestovní kolo s pořádně nahuštěnýma pneumatikama mi přišel nejhorší cca 5ti kilometrový úsek kdesi mezi (body 14 a 15). On tam totiž byl jen zpevněný hrubý kámen, co se používá jako základ pod silnice (obr.1), šíleně to drncalo, a nemít sevřené čelisti, vytřepaly by se mi ze zubů všechny plomby. Túra mne nijak nenadchla - těch 27km po hrázi, s jednotvárnou scenerií (obr.2), bylo docela nezáživných. Pokud chcete navštívit soutok Dyje s Moravou a projet si nejen Pohansko, doporučuji raději tuto túru.

Na Pohansku, tedy už při cestě od soutoku do Břeclavi, v bodě 22 je brána v plotě, který není v mapě zakreslen. Při mém příjezdu byla sice otevřená, ale zda se jednalo o náhodu, nebo je otevřená stále, nevím. Fotka Fotka

Hodonín  (Uzavírka přes bod 7 se na kole dala bez problémů projet.)   Navštívil jsem zde následující místa:

Muzeum naftového dobývání a geologie - bod 2. Pokud chcete Fotka Fotka toto muzeum navštívit, tak poté co vystoupíte z vlaku a sejdete do podchodu, zabočte v něm směrem k muzeu - tedy na opačnou stranu než je nádražní budova.

Nový židovský hřbitov - bod 6 Fotka Fotka Hřbitov je uzamčený a klíček pujčují v kanceláři hřbitovní správy - bod 5. Při mé návštěvě měli pro nemoc zavřeno, a tak jsem mohl nakouknout jen přes bránu a zeď.

Památník synagogy - bod 9. Na místě, Fotka Fotka Fotka kde stávala synagoga, a nyní památníček, je dnes sídliště. Kousek před památníkem synagogy je i neobvykle řešený památník padlým sovětským vojákům obr. 3, bod 8.



Slovanské hradiště Mikulčice - bod 12, bylo jediné pořádné zpestření Fotka Fotka Fotka Fotka na této nezáživné jízdě po hrázi kolem Moravy. V bodě 13 , kde je potřeba k tomuto hradišti odbočit, je i pěkná lávka na Slovensko (obr.4). Více o tomto hradišti je ZDE a informace pro návštěvníky jsou TADY.

Soutok Dyje a Moravy - bod 18.    Posledních několik Fotka Fotka Fotka Fotka stovek metrů se k soutoku jede po prkenné "cestě". Těsně před soutokem je historický hraniční kámen, bod 17, obr.1. Vlastní soutok je na posledních třech obrázcích. Protože v povodí Moravy dost pršelo, má vyšší hladinu než obvykle a je více zakalená než Dyje, což je vidět z obr. 2. Na posledním obrázku je do Dyje spadlý strom, který si při mé poslední návštěvě, zhruba před měsícem, ještě v poklidu rostl na jejím břehu.

Hájenka Dúbravka - bod 25    Zde je možné Fotka zpříma pohledět do očí divokým prasatům a nemusíte být ani žádní hrdinové.

Zámeček Lány - bod 28    Je sice Fotka Fotka nepřístupný, ale na pohled vypadá hezky. A to ještě není dokončena jeho oprava.

Zámeček Pohansko - bod 29    V zámečku je Fotka expozice související se slovanským hradištěm, které se v těchto místech kdysi nacházelo, a kousíček od něj je "Muzeum lehkého opevnění na Pohansku".

Břeclav      Jelikož po Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka příjezdu do Břeclavi mi zbývalo několik hodin času do odjezdu mého vlaku, rozhodl jsem se navšívit zde místa, mnou doposud nenavštívená - synagogu a místní židovský hřbitov body 33 a 32. Napřed jsem zajel na hřbitov - líbil se mi. A protože je tam klid i lavičky, vytáhl jsem si knížku a čas čekání trávil čtením. Když jsem měl pocit, že přišel kairos, zbalil jsem se a jel do synagogy. Přijel jsem pozdě, byla už zavřená. Poučení? Napřed zamiřte do synagogy a teprve pak na hřbitov.


A   t o t o   j e       E n d