Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Hostýnské vrchy

Kunovice Loučka;žst-Polomisko-Kunovická hůrka rozhledna-Jedlová-Vřesoviště Bílová-Klínec-Kuželův památník-Rajnochovice-Rajnochovická lesní železnice-Rosošné-Kaple sv. Duch-Pod Černou bařinou-Černá bařina-Holubova chata-Kelčský Javorník rozhledna-Památník L.Jaroš-Jehelník-U Kamenného domku-Loukov;žst
 

Některé úseky této túry se překrývají s túrou, kterou jsem šel v lednu 2021. Tato lednová túra je k vidění ZDE.Charakteristika túry     Túra měří 24km a co se týče náročnosti, řadím ji mezi průměrné. Trochu únavnější je část mezi bodem 13 a Kelčským Javorníkem, kdy se jde 4,5km stále do kopce. Turistické značení trasy bylo docela mizerné a tak jsem mezi body 7 a 8 třikrát sešel z trasy, díky čemuž jsem minul Kuželův památník. Túra nabízí mnoho krásných "kůrovcových výhledů", jak je patrno z prvních dvou fotek a fotogalerie. Pokud si však chcete těchto výhledů užít, tak sebou hoďte, jsou tam již vysázené mladé stromky a do deseti let bude po výhledech.

Ještě poznámka k bodu 13, kde je snadno přehlédnutelné odbočení. Není označeno žlutou šipkou, ale dřevěnou, podobnou té z obr.3, a odbočuje se na v křoví prošlapaný chodník.     Fotka Fotka Fotka

Značka     Marně přemýšlím, Fotka Fotka co mi tato zákazová značka vlastně zakazuje. Když je v ní číslice 80, mám zakázáno jet vyšší rychlostí než 80km/h. Pokud je tam třeba 6 t, mám zakázáno vjet tam vozidlem, které je těžší jak 6 tun. Analogicky mi vychází, že pokud je v ní napsáno "Pozor včely", tak mám zakázáno dávat pozor na včely. No jo, jenže ty včely tam fakt mají domek, jak je patrno z druhého obrázku.

Rozhledna  (bod 3)   Rozhledna na Fotka Fotka Kunovické hůrce je sice maličká, ale výhled z ní je veliky.

Připomenutí, že od zázraku ve Fatimě uplynulo v roce 2017 již 100 let.  (asi bod 4)   Popis Slunečního Fotka Fotka zázraku, který se tam tenkrát udál je ZDE.

Betlém  (bod 9)   Před rajnochovickou Fotka základní školou stál, v tomto předvánočním čase, hezký, vyřezávaný betlém.

Lesní železnice  (bod 12)   Skupinka nadšenců Fotka Fotka Fotka se rozhodla, že připomene zaniklou lesní železnici v Rajnochovicích. A tak se dala do díla. Část z toho co jsem tam uviděl, je na následujících třech fotografiích. Více o této železnici a možnostech ji návštívit se lze dovědět ZDE

Kaple sv. Ducha  (bod 14)   Nedalko od Fotka Fotka Fotka nadšenců pro lesní železnici pracují další nadšenci. Ti se věnují obnově kapličky sv. Ducha, která je v areálu bývalé ozdravovny, a která od roku 1948 postupně chátrala.

Kelčský Javorník  (bod 16)   Rozhledna na Fotka Fotka Fotka jeho vrcholu byla posledním cílem této mé túry a já tajně doufal, že z rozhledny budu sledovat krásný západ slunka. Toto mé přání se nesplnilo. Když jsem k ní přišel, bylo slunko již schované za mraky a nezbylo, než se spokojit s rozhledem po okolí.

Tma     Když jsem Fotka Fotka šel od rozhledny dolů na vlak, byla už docela tma a dojel mne jakýsi lesní stroj vezoucí zbytky stromů, které pak níže vykládal. Pohled ten mi přišel zajímavý.


A   t o t o   j e       E n d