Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Beskydy
Morávka;parkoviště-kóta 783-kóta 859-Mituří-Nad Myšacím-Míšáci-Morávka;parkoviště
 

Charakteristika túry     Túra měří 13km a řadím ji mezi lehké. Prakticky celá vede po turisticky neznačených cestách. Většinou se jde lesem, má však i několik míst, kde stromy nebyly. Zda tato místa skýtají i hezký výhled nevím - byly nízké mraky (obr. 1).

Procházeje bodem 8, všiml jsem si po pravé straně lesního průseku, který nabízel zkrácení cesty na kótu 859 (bod 10). Neodolal jsem a zahnul na něj. Asi v polovině svahu průsek skončil a musel jsem jít lesem (obr. 2), ale nebylo to nijak namáhavé. Díky této zkratce se mi tůra zkrátila z předpokládaných více jak 13km na necelých 12km.

Při koukání do mapy trasy mne zarazilo, že je rozcestí "Nad Myšacím" (bod 12), ale potok, kopec i prostranství se stavením, které jsou pod tímto rozcestím používají název "Míšáci". Mrkl jsem do mapy z roku 1998 a našel, že prostranství se stavením tehdy nazývali "Myšáci". Potok ani kopec pojmenovány nebyly. No a když jsem koukal do té staré mapy, tak mne za oči potáhl ještě jeden rozpor. Ve staré mapě je prostor vpravo dole pod kopcem "Mituří" nazýván "Mazurov". V mapě trasy je tento prostor pod kopcem "Mituří" (bod 11) nazýván "Mizerov", stejně jako kopec vlevo od chaty Slavíč. Tak nevím, kterým soudruhům se nějaká ta chybička vloudila.

     Fotka Fotka

Něco  (bod 5)   Toto byla Fotka Fotka Fotka jediná zajímavost, kterou jsem cestou potkal. Ze všeho nejvíce mi to připomínalo poustevnu. Jenže, poustevník u nás a v současnosti? To mi připadá stejně pravděpodobné, jako že si to postavili Marťani.

Větší kamenná ohrádka vlevo je polozasypaná studna (obr. 2) a za menší ohrádkou je ohniště. Poslední fotka ukazuje vnitřek této stavbičky.
A   t o t o   j e       E n d