V bodě 21 se mi docela dost rozcházely údaje mezi GPS a turistickým značením, budete-li na tom stejně, jděte podle turistického značení. A ještě jedna drobnost. V mapách.cz, které v GPS používám, vede místní červená značka jinudy než ve skutečnosti. Konkrétně, ve skutečnosti jde souběžně se zeleně značenou turistickou trasou - kolem Janáčkova domu, v mapách.cz vede přes bod 24. Ale je to opravdu jen zajímavost. Jdu-li kratší či o kousek delší ulicí, když obě vedou ke stejnému cíli, je přece jedno.
Nakonec se ukázalo, že pravdu má ukazetel, GPS i moje oči a jako trouba jsem z toho vyšel já. Tam není opravdu ani cesta ani chodník - jde se po trávě vpravo od plotu (obr. 1), a zadní plot se překonává žebříkovým přelezem z obr. 2.
Zvonička nad Kozlovicemi (bod 6) Není tady jen
zvonička (obr. 1). Je tu také poslední, tedy 14 zastavení křížové cesty (obr. 2) a křeslo pro kochání se krajinou (obr. 3). Celé toto místo je velice hezké a stojí za návštěvu.
Chcete-li, ZDE si můžete na zvoničku zazvonit.
Pokud vám vrtá v hlavě, co to visí na opěradle kochacího křesla (obr. 4), tak vězte, že to jsou podsedáky pro případ, že se chce kochat více lidí než je pevných míst - čili obdoba přistýlky. Podsedák si položíte do trávy a žádný chlad a vlhkost od země vás nebudou při kochání rušit.
Svatý Hubert (bod. 7) Ani nevím, jestli
se takovým dřevěným stavbičkám také říká kapličky. V každém případě byla věnována sv. Hubertovi, který je znám hlavně jako patron lovců a myslivců, ale má těch patronací víc. Hovořím v minulém čísle, protože při mé návštěvě již nestála, nýbrž ležela na zemi.
Myslíkovské Lurdy (bod 8) Ze směru odkud
jsem do bodu 8 přicházel já, není odbočka k poutnímu místu do očí bijící, ale pokud zrovna nebudete své partnerce vyznávat lásku, či věnovat se podobné, veškerou pozornost zabírající činnosti, odbočku nepřehlédnete.
Myslíkovské Lurdy jsou poměrně novým poutním místem, pochází z roku 1946.
Když jsem stál úplně u jeskyně a měl klečící sv. Bernardetu těsně po pravé ruce, napadlo mne se k ní otočit. V prvé chvíli jsem měl dojem, že její oči jsou živé. Nevím zda za to může to, že jsem doposud, takhle zblízka nikdy soše nepohlédl do očí, nebo jsou ty oči opravdu tak dobře udělané.
Rozhledna Kabátice alias Panorama (bod. 14) Cestou jsem
stále vyhlížel její věž vyčnívající nad stromy. Marně. Po příchodu k ní jsem zjistil, že je mezi stromy utopená a kouká se "jen" průseky. Ale přesto jsou pohledy z ní hezké. Jsou u ní lavičky a tak se zde dá i pohodlně posvačit.
Pod rozhlednou je i památníček (obr. 4) literáta Františka Lazeckého, který, mimo jiné, sepisoval také slezské a lašské pověsti. Pokud vás zajímá pověst o rytířích v Čantoriji v jeho podání, můžete si ji přečíst ZDE
"To je proti Rychlé rotě", dozvěděl jsem se.
Jako neznalec místních poměrů jsem požádal o bližší vysvětlení.
Rychlá rota jsou obecní sekači se strunovýma sekačkama, kteří mu vždy vysekali trávu i s kořenama. Protože si teď zasel novou, musí se proti nim nějak bránit.
Jak prosté.