Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Ondřejník
Metylovice-Ondřejník-Suché úbočí-Skalka-Metylovice
 

Obdobná túra z února 2021 je k vidění ZDE.


Charakteristika túry     Túru považuji za středně těžkou. Téměř celá vede po lesních cestách. Ale to už vlastně není pravda - les sežral kúrovec a kolem cesty místo lesa jsou jen pařezy. Protože však "pařezová cesta" zní divně, zůstanu u cesty lesní. Větší část túry vede po turisticky značených cestách. To je však jen teorie vyčtená z mapy. On totiž nevzdělanec kůrovcový se houby stará, zda žere strom s turistickou značkou či bez značky. A tak v praxi vyjde skoro nastejno, zda jdete po turisticky značené nebo neznačené cestě. Doporučuji mít sebou GPS. Ne že by hrozilo, že se ztratíte, ale orientaci na rozcestích budete mít snadnější.

Co se týče výhledů, řekl bych to takhle: Několik míst, ze kterých není nikam vidět se během túry také najde. Řečeno jinak, pokud se rádi procházíte lesem, momentálně není tato túra pro vás vhodná, počkejte si tak do roku 2030 nebo 2040. To už stromy, které teď sadili budou vzrostlé.Kůrovcové výhledy     Jak jsem již Fotka Fotka Fotka naznačil výše, kůrovec se zde přežral, a my tím pádem máme kam koukat.

Lidová tvořivost     K vidění byla, Fotka když jsem kráčel k vrcholu Ondřejníku.

Překvapení     Že na vrcholu Fotka Fotka Fotka Ondřejníku bude stát auto, mne nenapadlo ani v tom nejdivočejším snu. Bylo to však hodné auto. Přivezlo sazeničky stromků spolu s lidičkama, kteří je tam sadili.

Kromě sazečů stromků, byl na vrcholu také jeden úplně zdřevěnělý turista, který odpočíval opřen o pahýl stromu. Byl to však nařízení dbalý turista - měl roušku.Boj s kůrovcem     Zatím co já jsem Fotka Fotka tady byl pro potěšení, jiní museli pracovat. Takže, jinak vnímá hory turista a jinak pracovník.

Pojmenování cest     Líbilo se mi, Fotka Fotka jakým způsobem je provedeno pojmenování cest. (Obdobný způsob je možné vidět i v Jeseníkách.)

Nakladač     Jakýsi naivní Fotka nakladač si myslel, že ho za stromem není vidět. Nevím, možná to byl nakladač loupežník, který číhal na svou oběť, ale mne se obrat nesnažil.

Paragliding     Kousek pod Fotka Fotka Fotka vrcholem Skalky si (asi) nadšenci pro paragliding, upravovali startovací místo.

Chata Solárka     Pochází z roku Fotka Fotka 1907 a bývala hezká.Nyní postupně chátrá. Více o ní ZDE


A   t o t o   j e       E n d