Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Kolem Bečvy z Velkých Karlovic do Hranic
Velké Karlovice;žst-židovský hřbitov-Karolinka-Balaton-Nový Hrozenkov-Halenkov-Huslenky-Hovězí-Janová-Vsetín-Pržno-Jarcová-Valašské Meziříčí-Lhotka nad Bečvou-Hustopeče nad Bečvou-Milotice nad Bečvou-Skalička-Ústí-Teplice nad Bečvou-Hranice;žst
 



Charakteristika trasy     Trasa měří 83km a protože vede po proudu Bečvy, nemá žádná výrazná převýšení. Až na drobné vyjímky vede celá po cyklotrasách a nefrekventovaných silnicích. Povrch trasy, opět až na několik drobných vyjímek, je asfaltový nebo dlážděný zámkovou dlažbou. Žádné daleké rozhledy nejsou - jede se údolím.

Mezi body 12 a 13 je stoupání a mezi body 13 a 14 škaredá cesta. Proto si myslím, že je lepší v bodě 12 odbočit vpravo a jet rovnou do bodu 14. V Teplicích nad Bečvou je další zbytečné stoupání mezi body 20 a 22. Pokud si tedy nechcete prohlédnout lázeňský areál, můžete zkusit, zda se z bodu 20 dá do bodu 22 projet "Dvořákovým stromořadím".


A ještě malá hádanka. Cestou jsem nahrál zajímavý zvuk. Uhádnete co jej vyluzovalo? Odpověď najdete v následujícím textu.



Židovský hřbitov  (bod 3)   Hřbitov není Fotka Fotka nikterak stárý - 1887 a je na něm i několik pomníků ze zrušeného židovského hřbitova v Rožnově pod Radhoštěm. Židovská hvězda na plotě druhého obrázku je přidělaná na brance, kterou se vstupuje na hřbitov. A právě při jejím otevírání vzniká ten zvuk z hádanky.

Buldozeři    V jednom místě, Fotka kousek od cesty, se už několik let jako dvě ovce přetlačují dva buldozeři. Žádný ne a ne vyhrát. Jsou z toho už celí sešlí a rezaví, ale pokoj si nedají. Asi je vysvobodí až nějaká princizna zakletá do bezdomovce odvezením do sběru. (To se mi to podařilo hezky genderově vyváženě napsat.)

Balaton  (bod 5)    Cestou jsem Fotka míjel sice malý, ale hezký Balaton.

Památník  (bod 6)   Věnován je Fotka Fotka Antonínu Strnadelovi. První fotka ukazuje cestičku, která k němu vede od cyklostezky a druhá chaloupku, ve které je památník umístěn.

Sauny     Cesta vás povede Fotka Fotka také kolem výrobny saun. Pokud máte na kole namontovanou kouli a v brašně peníze, je sauna vaše. Stačí vozík připnout za kolo a můžete si ji odvézt domů.

Něco     Nevím jak se Fotka Fotka tomu říká, nevím jestli to má i jiný význam než jen potěšit, ale vím, že jsem něco takového viděl poprvé.

Poledník   (bod 8)    V tomto bodě Fotka se mi na cyklostezce povaloval 18. poledník. Tak jsem jej přejel. Kdyby nebyl letní čas, byl by mnou poledník přejet v poledne, tedy 12:00. Takhle jsem jej přejel také v poledne, ale bylo už 13:00. To nám to ten letní čas zašmodrchal, co?

Cedule EU     Obdobných cedulí Fotka malých, středních i velkých je všude plno. Tato měla obzvláště nadživotní velikost. Akorát nevím, proč při čtení takovýchto cedulí mne napadá dovětek: "To všechno jsme vám dali a můžete dostat ještě mnohem, mnohem víc, nic za to nechceme, stačí nám jen vaše duše."

Lanová lávka  (bod 9)   Je hezky prověšená Fotka Fotka a teké se při chůzi pěkně houpe.

Čápi    Na prvém obrázku Fotka Fotka Fotka čáp dohlíží zda mu správně sekají louku, na druhém odpočívá v rodinném kruhu, no a na třetím se zjevně čápů nedostávalo, tak si je lidičci museli udělali ze železa. Ale věřte zkušenému, železný čáp není to pravé ořechové.

Skalička    Zde jsem měl Fotka Fotka Fotka vyhlédnuté tři místa. Zvoničku (bod 17), muzeum námořníka Tomáše Vítka (které je přes silnici proti zvoničce) a větrný mlýn (bod 18). Zvonička je na prvém a druhém obrázku. Muzeum bylo zavřeno, otevírací doba tam uvedena nebyla, ale podle Internetu je to jen neděle. Větrný mlýn je na obr. 3. Otevřeno má po telefonické domluvě, telefonní čísla jsou uvedena na informační tabulce přímo u mlýna.


A   t o t o   j e       E n d