Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Ostružná-Smrk;hraničník-Žulová
 

Charakteristika túry     Trasa měří 22km a nemá žádné úseky, které by vyžadovaly mimořádné silové výkony. Většína ji prochází lesem, ale mista s pěknými výhledy na ni jsou. Vzhledem k čerstvému sněhu a ideálnímu počasí mi však výhledy nijak nechyběly - byl jsem spokojen, že mohu koukat na nádheru kolem sebe.

Více než polovina trasy vede po horských cestách, ale nevím jaký mají povrch - byl schovaný pod sněhem a proto se mi šlo dobře.

Až do bodu 3 Smrk-hraničník vedla upravená běžkařská dráha. Odtud až do bodu 4 jsem se brodil asi třiceti centimetry neprošlapaného sněhu. Od bodu 4 byla lesní cesta s ujetým sněhem. Odskok na Sokolí skály samozřejmě upravený nebyl.Sněhulák     Byl to 1. sněhulák, Fotka kterého jsem v této zimě potkal. Vypadal sice neduživě, ale přece jen to sněhulák byl.

Běžkaři     Počasí bylo ideální, Fotka Fotka Fotka tak bylo také hodně běžkařů. Rojili se na Smrku-hraničníku.

Cesta divočinou     Jak jsem se již Fotka Fotka Fotka zmínil, mezi body 3 a 4 jsem procházel "divočinou". Proto jsem musel dávat pozor, ať mi sníh nenapadá za krk, nenaberu si jej do bot, a nespadnu do potoka.

Sokolí skály  (bod 5)   Nahoru na skály mne Fotka vedly sněhem stopy někoho, kdo tam ten den šel přede mnou. Když jsem dorazil na nejvyšší místo, nebylo skrz sníh vidět, kde je pevná skála, a kde do prostoru vyčnívají kořeny. Chviličku jsem váhal zda tam mám jít, ale uklidněn tím, že stopy mého předchůdce vedly nejen tam, ale i zpět, jsem na tento útes vstoupil.

Výzdoba     Na túře jsem Fotka Fotka byl 30. prosince, tedy necelý týden po Vánocích a tak vánoční výzdoba ještě nebyla uklizena.

Nýznerovské vodopády  (bod 6)   Mimo vlastní vodopády, Fotka Fotka Fotka Fotka které jsou pěkné, je zde i zajímavě zpevněný most.

Pluh  (bod 7)   Tyto automobilové nádstavby Fotka Fotka si pamatuji od vojáků, a bývaly v nich rádiostanice. Také znám biblické: překovejte meče v pluhy. (Izaiáš 2,4; Micheáš 4,3)

Pluh na střeše této nádstavby ve mně proto budí podezření, že jej ukuli z vojenské rádiostanice, která v ní mívala svůj domov. Bible o takovéto alternativě sice nehovoří, ale když se mečů nedostává, co naděláte? Při své fantazii si to nějak představit dovedu.

Když už jsem vzpomenul to překovávání mečů. Biblický Joel 4,10 to má zase opačně: Ukujte ze svých pluhů meče a ze svých srpů oštěpy; i slaboch ať řekne: "Jsem udatný!".

Myslím, že tato výzva je zcela mimo naši současnou realitu i možnosti a dokonce ani má fantazie mi na něco takového nestačí.
A   t o t o   j e       E n d