Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Ostružná-Šerák-Lipová lázně
s odskočením si na Keprník
 

Charakteristika túry     Trasa měří 20km a s vyjímkou úseku mezi rozcestím Pod Šerákem (bod 9) a Obříma skálama (bod 10) je nenáročná. Tento zmíněný úsek není náročný silově, ale chodník prudce klesá, je kamenitý a proto je potřeba dávat při sestupu pozor na uklouznutí. Já jsem jej měl navíc i zledovatělý, a tak mi mačky přišly náramně vhod - s nimi se mi šlo docela dobře.

Dá se říct, že celá tato túra je o nádherných výhledech. Já, protože bylo skvělé počasí a potkal jsem první sníh této zimy, mám krásné zážitky nejen z nádherných výhledů, ale i z krásných pohledů na okolní přírodu.Vrtule     Souhlasím. Železnice umí být hlučnější Fotka než větrná elektrárna. Ale jen chvilku - než přejede vlak.

Stromový muž  (bod 4)   Když jsem procházel Fotka Fotka kolem Ramzovské chaty, bedlivě mne sledoval stromový muž.

Artilérie  (bod 5.)   Pod Černavou jsem mohl Fotka Fotka koukat na manévry místní sněhové artilérie.

Cesta vzhůru     Když jsem šel nahoru, Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka tak sněhu a ledu přibývalo a přibývalo, proto jsem si raději obul mačky - s nimi nemusím dávat pozor, abych neuklouznul na ledu.

Keprník     Z Keprníku byly fantastické rozhledy. Fotka Fotka Moje smůla je, že nevím co jsem to vlastně viděl. Zase na druhou stranu, pro hluboký estetický zážitek nemusím přece vědět co vidím, stačí, že se mi to líbí.

Cesta dolů     Když jsem sestupoval do údolí, Fotka FotkaFotkaFotka Fotka Fotka tak sněhu a ledu ubývalo a ubývalo, proto jsem si raději mačky sezul - bez nich nemusím dávat pozor ať nezakopnu o kořen.

Památník  (bod 16.)   Protože má zanedbatelná Fotka Fotka Fotka maličkost byla v Lipové o hodně dřív než nezanedbatelně veliký vlak, rozhodl jsem se navštívil místní hřbitůvek.

Jak je v těchto končinách zvykem, našel jsem zde udržované i opuštěné hroby po Němcích, kteří byli v roce 1946 odejiti. Co mne však nejvíce zaujalo, byl kamenný památník z jehož textu na mne zavanul duch smíření.

Památník postavili v roce 1999. Tehdy uplynulo 61 let od chvíle, kdy se Němci zachovali nepěkně k nám a 53 let, od chvíle, kdy jsme se my zachovali nepěkně k Němcům. To je více jak dvě lidské generace. Je to dlouho, nebo ne?

Měsíc     Když jsem konečně Fotka přišel na nádraží, chybělo do úplňku jen několik hodin.


A   t o t o   j e       E n d