Z a j í m a v o s t i   z   t o u l e k

Mikulovice-Prameny Javorné-Jeseník
 

Charakteristika túry     První část trasy, po opuštění obce, prochází lesem, případně pasekama, bez výhledů do krajiny. Tato část se bude líbit meditativně založeným jedincům. Aspoň já jsem během cesty nikoho nepotkal, a tak jsem se mohl nerušeně věnovat přemýšlení o životě.

Změna nastává zhruba od bodu 4 - Prameny Javorné. Odtud postupně začínají přibývat kůrovcové výhledy a pokud budete mít štěstí na dobrou viditelnost, budete si pochrochtávat blahem tak jako já.

Prudké stoupání je jen od Čertových kamenů nahoru, na Zlatý chlum, kde stojí rozhledna. Vyjma tohoto úseku je trasa fyzicky nenáročná.Turistické odpočívadlo  (bod 3.)   Stojí cca 30m od Fotka Fotka značené trasy, ale myslím, že se přehlédnout nedá. Pokud by se Vám to přece jen podařilo, buďte smutní. Je moc hezké, asi nejhezčí s jakým jsem se zatím setkal.

Skruž     Když se může zaběhnout Fotka pejsek, proč by se nemohla zaběhnot skruž, byť hranatá.

Turistické značení  (bod 5.)   Na místě, kde dnes stojí Fotka Fotka chata u Čertových kamenů stával kdysi turistický rozcestník. Protože byl památkově chráněný, nepovolil jej stavební úřad zbourat. A tak chatu postavili okolo tohoto rozcestníku a ten se tím pádem ocitl uvnitř chaty. Změnily se (po dlouhém a úmorném vyjednávání s úřady) jen názvy cílů kam šipky ukazují.

(Podklady pro tento příspěvek jsem převzal z agentury Baronprášil sro.)Čertovy kameny  (bod 6.)   Tento obrázek, kdy na Čertových Fotka kamenech visí zámky dokládá, že proti zámkovému šílenství jsou bezmocní i čerti.

Dle mého mínění, by se pro tento druh zábavy, měly zavést pravidla, stačilo by vlastně jen pravidlo jedno:

Pokud se pár rozejde, musí si, dejme tomu do měsíce, svůj zámek zase odnést pryč.

Vzhledem k naší rozchodovosti a rozvodovosti by těch několik zámků, které by zůstaly, nečinilo problémy.Rýhy v zemi  (bod 7.)   Během výstupu na Zlatý chlum, Fotka Fotka jsem v zemi uviděl něco, co vypadalo jako vyschlé koryto potoku. Potok to, ale nemohl být, protože koryto nevedlo až dolů, ale končilo uprostřed svahu.

Zákopy, byl další můj nápad, který mi měl tuto podivnost vysvětlit. Ale tady? Proč by někdo měl vůbec dobývat rozhlednu na Zlatém chlumu, a ještě k tomu šturmem do prudkého svahu, když z opačné strany kopce jsou lesní cesty?

Nápad, že pokud to jsou zákopy, tak neměly sloužit k boji, ale jen k pozorování, případně navádění střelby mne uspokojil nejvíce, i když pro tento účel jsou asi zbytečně rozsáhlé.

Přesto jsem doma opět obtěžoval Internet, a ZDE jsem se dozvěděl, že se asi opravdu jedná o zákopy, které Němci nechali kopat na podzim 1944. Co si od jejich vykopání hlavy pod důstojnickou čepicí s německou orlicí slibovali, tam napsáno nebylo.Kabel versus příroda     Tento pohled se mi naskytl Fotka při sestupu z Křížového vrchu. Kabel si vyčuhoval, jen tak, asi 10cm ze země, vpravo od turistického chodníku. Boj mezi životem a umělou hmotou mi přišel zajímavý. Nebo, že by to nebyl boj, ale symbióza?


A   t o t o   j e       E n d