Z Opavy kolem Opavy k soutoku Opavy s Odrou
a dál až do Bohumína
Meteokámen ve Velkých Hošticích (Bod 2) Když jsem si tento název přečetl a uviděl na konci řetězu kámen, tak má první myšlenka byla - meteorit. Druhá, která se mi vynořila ještě před skončením té první, oponovala - meteority jsou přece na hvězdárnách, v muzeích, ale ne přivázané na řetězu u parkoviště.
Jak jsem postupně četl dál a dále, tak se mi tento kámen líbil víc a více. Kam se na něj hrabe nějaký meteorit.
Tento kámen sice nepřináší žádné poselství z hvězdných dálek jako meteority, ale přináší poselství, že lidé se smyslem pro inteligentní humor ještě nevymřeli.
Test Zámeček, který vidíte na 1. obrázku
se nachází v: a) Racibórzu b) Opavě c) Kravařích
Scéna z obrázku č. 2 představuje:
a) Opravu střechy na věžičce
b) Nad zámečkem třikrát zakroužil "hadožrout kapský" (mehelya capensis) a ochránci létajících plazů chystají místo, kde by mohl, tento u nás velice vzácný živočich, zahnízdit.
c) Bezdomovci odnášejí měděné plechy, které tvořily střechu věžičky
Vyhodnocení testu je pod obrázkem č.2.
Správné odpovědi jsou c, a.
Pokud jste odpověděli správně na obě otázky - gratuluji, nejste poznamenáni naší šílenou dobou.
Pokud jste se spletli v otázce č.1, zlepšete si své znalosti ze zeměpisu.
Pokud jste se spletli v otázce č.2, nebo jste neodpověděli správně ani na jednu z otázek - jste poznamenáni naší dobou, zamyslete se nad sebou.
Nemlyn - Kravaře (Bod 8) Rozpadávající se
vodní mlýn přestavěný na "Restauraci nemlyn". Na památku původního mlýna a pro potěšení příchozích, udělali během přestavby také nové mlýnské "kolečko" i s vodníkem.
Torzo pomníčku (Bod 12) Pokud jsem správně
rozluštil první část mizerně čitelného nápisu z pomníčku, tak zde 30. června 1846 zabil blesk 23 letou paní.
Pokud jsem luštil špatně, tak je stále ještě naděje, že k pomníčku časem uvedou nějaké podrobnosti na pravém, volném panelu.
Tady stávala ve Smolkově kaplička (Bod 15) Během bojů, na konci
2. světové války, byla kaplička hodně poškozena. Po válce, s úmyslem postavit novou, byly její zbytky strženy. Ke stavbě však už nedošlo, protože jak známo, vyznavači komunistické ideologie kostely nestaví, naopak, mají-li záminku tak je likvidují.
V roce 2016, při obnově návsí, byly odkryty základy kapličky a na nich postaven náznak obvodových zdí, tak jak je to vidět na obrázku.
Soutok Opavy s Odrou (Bod 29) Původně jsem chtěl zajet
až na klín, který soutokem dvou řek vzniká. Nedostal jsem se tam - cesta je zarastená. A tak na 1. fotce je pohled na soutok z pravého břehu Odry.
Protože ne vždy byla cesta zarastená, sáhl jsem do archívu, a nabízím fotku soutoku z roku 1995. (Opava je vlevo Odra vpravo.)
Romantika (Bod 30) Jste-li postiženi romantickou
povahou, a rádi se kocháte pohledem na pasoucí se stádo kraviček, nemusíte do Alp. Stačí zajet do Ostravy k Odře.
Krávu Milku tam, ale nehledejte, ta přece žije jen v přihlouplých reklamách.
Landek (Bod 31) Docela rozsáhlý areál
k jehož prohlídce je potřeba alespoň půl dne. V areálu je mimo jiné muzeum věnované hornictví, záchranářství, lze také sfárat dolů do dolu a k vidění je i spousta jiných zajímavostí.
Více informací lze najít na: http://www.landekpark.cz/
Soutok Odry s Ostravicí (Bod 32) Přijít k tomuto
soutoku tak, abych stál pravou nohou v Ostravici a levou v Odře se mi rovněž nepodařilo a můj fotoarchiv mi také nic nenabídl.
Takže, pro jakous takous útěchu, nabízím fotku pořízenou během cesty z Landeku do Bohumína. Odra je vpravo za větvemi a Ostravice je ta zbývající řeka.
Praktická rada Část trasy mezi
body 17 a 18 může být za mokra docela problematická, jak ukazují poslední tři fotky. Proto doporučiji, pokud bude hodně mokro, objet Jezero po opačné straně.
A t o t o j e E n d