Z Vrbna pod Pradědem do Opavy - okolo Opavy
Lokálka Milotice nad Opavou - Vrbno pod Pradědem Zaujala mne již při pokusu zakoupit si na ni jízdenku přes
Internet - nešlo to, lístek se kupuje ve vlaku.
Vlastní vláček se, kromě nás cestujících, skládal z pana strojvedoucího, příjemné paní průvodčí, která nejen při prodávání lístků prohodila s každým pár slov, a jednoho motorového vagónku. Když jsem do vagónku nastoupil se svým jízdním kolem, zaplnil jsem mu celý zavazadlový prostor. Dělníci co nastoupili po mně, museli své křovinořezy položit na podlahu, a tak když na zastávkách přistupovali noví cestující, byli nuceni je
obcházet. Nikomu to nevadilo, všichni to brali s úsměvem. Vláček během jízdy, na této "nekoridorové" trati, poskakoval ze strany na stranu, před každým přejezdem pískal a vzhledem k jeho nevelké rychlosti jsem měl čas sledovat ubíhající krajinu.
Připomnělo mi to dávné časy, když jsme se jako mládenci toulali po našem malém středoevropském světě.Tehdy ještě někde jezdívaly vagónky, s plošinama na koncích. To člověk byl venku i ve vagónku současně a v létě na plošině bývalo moc příjemně. Vím, dneska by se z takové otevřené plošiny na konci vagónu i plešatým bezpečnostním technikům ježily vlasy hrůzou. Ale tehdy byla jiná doba, a každému bylo jasné, že se o svou bezpečnost musí v prvé řadě starat on sám.
Ale to jsem odbočil. Zkrátka, cesta tímto vláčkem se mi moc líbila.
Vrbno pod Pradědem - Kostel sv. Michala archanděla Kostel je opravován, a proto má uvnitř
lešení, které překrývá celou klenbu. Po dohodě je možné na lešní vylézt a prohlédnout si klenbu lodi zblízka. Telefonní číslo, na kterém si lze prohlídku domluvit je na vývěsce ve vchodu do kostela a návštěvníci musí být minimálně dva.
Obrněné průzkumné vozidlo BRDM-2 Někde kolem bodu 3 na
mapě trasy, stálo zaparkováno obrněné auto. Nejednalo se o součást naších "aktivních záloh", ale majetek nějakého fandy přes historická vozidla, v tomto případě vojenská.
Loď Někdo si u domu parkuje obrněné auto, jiný loď. Proč ne. Přece se říká: Proti gustu žádný dišputát.
ŘOPíky Od Karlovic až po Nové Heřminovy vedla má cesta souběžně s linií předválečného opevnění,
v tomto případě malých bunkříků nazývaných ŘOPík. (Tento akronym vznikl z názvu instituce, která tehdy stavbu opevnění řídila:
Ředitelství
Opevňovacích
Prací.)
Docela by mne zajímalo zda strom, který rostl na ŘOPíku z druhého obrázku skáceli skrz kůrovce nebo jako běžnou těžbu dřeva.
Místo kde je k vidění "zátiší" z posledního obrázku je v mapě označeno bodem 7.
Kaplička u Zátoru Pro svou zářivou bělobu se nedala přehlédnout.
Když jsem k ní dojel, zjistil jsem, že se vlastně jedná o nějaký starý nepoužívaný hřbitůvek, na kterém bylo asi pět hrobů, jinak jen tráva.
Kouzelná hladina Vody říčky Opavy omývají i břehy vesničky Brantice.
Tato vesnička má svůj zámeček a u zámečku jez. V jeho kouzelné, stříbrné hladině mohou ti, kteří znají správné zaklínadlo a hodinu, kdy se dějí zázraky, uvidět prapodivné věci.
Stolpersteine neboli kameny zmizelých Mé kolo mě vedlo Krnovem přes Hlavní náměstí.
V jeho dlažbě jsou umístěny čtyři "kameny zmizelých".
Kameny zmizelých jsou umisťovány do chodníků před domy, kde bydleli lidé, kteří se stali obětmi holokaustu a nacistického režimu vůbec. Bližší informace o kamenech zmizelých lze najít např. na Wikipedii
Dřevěná tvář Pokud pojedete z Krnova do Opavy cestou vyznačenou v mapě trasy, můžete spatřit, tento, v kmenu stromu vyřezaný obličej. Strom má uřízlou korunu, a je na levé straně aleje,
někde za Petrovým rybníkem, ale ne zase moc blízko. Přesněji to místo označit neumím.
A t o t o j e E n d